top of page

O

IMIGRACIONA PITANJA I ODGOVORI

PITANJA I ODGOVORI
IMIGRACIJE

Poštovani, EDUCAJURIS GROUP je osmislila ovu web stranicu o pitanjima i odgovorima iz oblasti imigracije sa ciljem predstavljanja uobičajenih pitanja razrađenih na osnovu iskustva korisnika viza. Stoga nastavite čitati u nastavku:

 

MOŽE LI SE NEKO SA VIZOM ZA UK OD 10 GODINA KVALIFIKOVATI ZA STALNI BORAVAK I BORAVAK?

Desetogodišnja viza za Ujedinjeno Kraljevstvo jednostavno znači da njen vlasnik može obavljati kratke posjete po želji ili potrebi u bilo koje vrijeme u narednih deset godina. Ne znači/ne znači da osoba može ostati deset godina. Da bi se kvalificirala za stalni boravak, takva osoba i dalje mora proći cijeli proces imigracije, kao i svi ostali. Ta desetogodišnja neimigrantska viza vam ne daje nikakvu prednost.

 

 

PROŠLE GODINE MI JE ODBILA VIZA NA OSNOVU LIČNE IMOVINE I FINANSIJSKOG STANJA I PORODIČNIH VEZA U KANADI I MOJOJ DOMOVINI I IMAM SPONZORA. ŠTA MOGU UČINITI AKO SE ŽELIM PONOVO PRIJAVITI?

  • Ne postoji sponzorstvo za kanadsku turističku vizu. Ovo je ono što Kanada želi vidjeti prije nego što odobri vizu za posjetioce.

  • Bez kaznenog dosijea i kršenja imigracije.

  • Važan razlog za posjetu Kanadi.

  • Dovoljno sredstava da pokrijete vašu posjetu Kanadi i povratak u svoju domovinu.

  • Porodične i društvene veze (kao što je zapošljavanje) u vašoj matičnoj zemlji kako biste bili sigurni da ćete napustiti Kanadu prije datuma odlaska na vašoj vizi.

  • Ako se čini da dolazite u Kanadu u potrazi za poslom ili se čini da postoji rizik od prekoračenja boravka, Kanada vam neće odobriti vizu za posjetioce.

 

ODBILA MI SE VIZA ZA SAD NA PROTURAZGOVU. KADA SU SAM PITAN „DA LI ZNAŠ IKOGA U SAD?", iskreno sam odgovorio "ne". Istovremeno mi je vratio pasoš. Šta da odgovorim?

Pa, samo trebate biti iskreni prema službeniku za imigraciju. Ako je vaš odgovor zaista ne, recite tako. Laganje vas samo dovodi u nevolje. Također, ovisno o vrsti vaše vize i vašim namjerama, to može biti i glavni razlog zašto vam je službenik odbio vizu. Nisam podnio zahtjev za vizu otkad sam bio državljanin SAD-a, ali znam dosta o tome jer dosta često putujem tamo-amo između Meksika i znam tačno šta se dešava na granici i kakvi su službenici.

 

PODNOSILA SAM ZAHTJEV ZA STUDIJSKU VIZU U KANADI, TRENUTNO ČEKAM KONAČNU ODLUKU O MOJOJ APLIKACIJI, ALI MOJ AKADEMSKI PROGRAM JE DVIJE GODINE I PASOŠ MI ISTJEĆE ZA GODINU GODINE. DA MORAM URADITI?

Budući da većina zemalja neće obnoviti pasoš koji vrijedi više od 6 mjeseci, možete nastaviti sa svojim trenutnim pasošem. Vaša viza za putovanje u Kanadu i dozvola za studiranje koja će vam biti izdata po dolasku bit će ograničeni na važnost vašeg pasoša. U jednom trenutku ćete morati kontaktirati svoju ambasadu u Kanadi kako biste obnovili pasoš, nakon čega ćete moći produžiti studijsku dozvolu. U većini slučajeva, ništa se ne može učiniti po pitanju vize, tako da ako napustite Kanadu tokom studija, morat ćete podnijeti zahtjev za novu vizu. Taj proces može biti neočekivano dug i može stvarno pokvariti vaše planove putovanja.

 

 

KAKO VELIKE KOMPANIJE ZAPOŠLJAVAJU ZAPOSLENE U INOSTRANSTVU?

Velike kompanije obično koriste jedan od dva puta za zapošljavanje na globalnom nivou. Kompanije koje znaju da će dugo ostati na tržištu i planiraju zaposliti najmanje 15 radnika na tom tržištu obično osnivaju entitet. Posjedovanje entiteta im omogućava da legalno zapošljavaju i plaćaju zaposlene u toj zemlji. Ali osnivanje subjekta je skupo, dugotrajno i nije idealan izbor za sve poslodavce.

 

Preduzeća koja žele brzo i u skladu sa zahtjevima zaposliti ili ući na nova tržišta bez osnivanja entiteta mogu se udružiti s svjetskim poslodavcima (EoR). Kompanije obično imaju manje grupe talenata (obično manje od 15 članova tima) u zemljama u kojima su partneri sa globalnim EoR-om.

 

U ovoj situaciji, globalni EoR partner postaje legalni poslodavac talenta kompanije, koji se bavi svime, od usklađenog uključivanja do beneficija i platnog spiska. Oni se brinu o back-end detaljima dok kompanija održava direktnu kontrolu nad svakodnevnim aktivnostima njihovog talenta.

 

Globalni EoR model znači da međunarodno zapošljavanje više nije samo opcija za najveće kompanije. Ako ste start-up ili srednja kompanija koja želi privući talente iz cijelog svijeta, razmislite o jednostavnom pronalaženju pravog globalnog EoR partnera za povećanje vašeg poslovanja.

 

ZAŠTO USCIS ODOBRAVA F1 VIZE KADA SE SKORO SVI oglušuju u namjeru DA SE VRATE U DOMOVINU NAKON DOBIJANJA TITULA?

Mislim da ovdje pogrešno shvatate koncept 'imigrantske namjere'. Da bi student F-1 postao legalni imigrant, ovo su neophodni koraci:

  • Završite svoju diplomu (što traje 2-5 godina)

  • Tokom svog diplomiranja, steknite iskustvo stažiranja koristeći svoj CPT

  • Pronađite posao i radite na svom OPT-u

  • Probajte vizu H-1B

  • Kada navršite 2-3 godine sa H1-B, zamolite svog poslodavca da podnese zahtjev za imigrantsku vizu

  • U zavisnosti od zemlje porijekla, dobit ćete zelenu kartu. U nekim zemljama može trajati i do 20 godina ili čak duže.

 

Ovo je legalna imigracija. Ovo nije ono čemu se USCIS protivi. To nije ono čemu se konzularni službenici protive. Ne žele da obeshrabre imigraciju u Sjedinjene Države.

 

Ali razmislite o ovome: ako pokažete i najmanji nagoveštaj imigrantske namjere, što vas može spriječiti da se odreknete svoje titule i počnete raditi na crno? Zašto biste skočili kroz sve obruče (koraci 1-6 iznad), koji zahtijevaju puno vremena, novca i truda s vaše strane?

 

Ako imate lošu finansijsku situaciju i nedovoljne veze sa svojom matičnom državom, zar vam ne bi bilo lakše da jednostavno započnete nekvalifikovani posao i nastavite zauvijek? Recimo da nemate porodicu ili posao kod kuće, a vaša tetka vodi posao u Sjedinjenim Državama. Kako bi bilo zgodno da počneš raditi za nju! Sa studentskom vizom uspješno ćete dobiti vozačku dozvolu i osiguranje. Možete lako napustiti kurs i koristiti svoje dokumente da zaradite nešto novca.

 

Ovo je ono čemu se USCIS protivi. Oni su u redu sa studentima koji će jednog dana postati imigranti; ali kroz ispravne kanale. Osoba koja namjerava da stekne zvanje magistra informatike mogla bi se zaposliti u Google-u, a zatim u budućnosti postati vlasnik zelene karte. Sve vas onemogućuju da uđete sa studentskom vizom, da se skinete s radara i da se bavite nekim poslom, a ne plaćate porez.

 

USCIS želi izbjeći korištenje neimigrantske vize u svrhu imigracije. To je ono što konzularni službenici traže.

 

HOĆE LI ODBIJANJE STUDENTSKE VIZE ZA KANADU UTJECATI NA ZAHTJEV ZA BUDUĆU TURISTIČKU VIZU? ZAŠTO STE DOBILI DOZVOLU ZA STUDIRANJE?

Ako, jer niste imali jake veze sa svojom matičnom državom, nećete biti dozvoljeni ni kao posjetilac. Kanada ima veliku averziju prema ljudima koji nisu kvalifikovani imigranti ili koji dolaze da studiraju na nekoliko godina.

 

 

KOLIKO TRENUTNO TRAJE ZA PODNOŠENJE ZAHTJEVA ZA ZELENU KARTU ZA SUPRUČNIKA DRŽAVLJANINA SAD?

Podnijeli smo zahtjev u junu 2022. godine, "primljeni smo na posao" 4. novembra 2022. godine i još nas nije kontaktirao.

 

jun ​​de 2022. to bi bilo nemoguće pošto12 znači samo jedan dan u junu, zar ne1 jun? pa pričekajte najmanje 8 mjeseci, možda čak 12 mjeseci ili duže da USCIS obradi zahtjev ako se to uradi za manje od 8 mjeseci, onda je tim bolje za vas s obzirom da milioni drugih članova porodice rade potpuno istu stvar kao i vi. Neke vize se mogu obraditi brže u okviru onoga što se zove Premium obrada, nisam siguran da li se relativna peticija kvalifikuje za Premium obradu, ako jeste, možete odabrati ovu opciju, platiti dodatne takse i vjerovatno obraditi svoju vizu za manje od mjesec dana. Međutim, ako je već objavljen, bilo bi prekasno tražiti bržu obradu.

 

 

DA LI JE ADMINISTRATIVNA OBRADA NAKON INTERVJUA ZA K1 VISU DOBRA ILI LOŠA?

“Administrativna obrada nakon k1 intervjua za vizu, da li je to dobro ili loše?”

Nije ni dobro ni loše. To jednostavno znači da se u globalnoj bazi podataka pojavilo nešto što bi moglo biti vezano za odobrenje vize ili ne, tako da je slučaj na čekanju dok se tim informacijama ne može pristupiti i procijeniti.

 

KOJE SU GLAVNE POGODNOSTI KOJE DOBIJATE NAKON STANJA STALNOG STANOVNIKA KANADE?

Imate pristup svemu čemu kanadski građanin ima pristup sa tri izuzetka, glasanjem, pridruživanjem vojsci, nekim poslovima koji zahtijevaju visok nivo sigurnosne provjere. Stalni stanovnik Kanade ima obezbeđenje. Ne moraju napustiti Kanadu na određeni datum. Svi strani državljani u Kanadi moraju otputovati na određeni datum, osim onih koji imaju stalno nastanjenje. Kanadski stalni stanovnik ima pristup zdravstvenoj zaštiti, nacionalnim školarinama za obrazovanje, svim saveznim i pokrajinskim programima i beneficijama. Kanadski stalni stanovnik je na putu ka državljanstvu. Ne možete steći kanadsko državljanstvo ako prvo ne postanete stalni stanovnik, a zatim ispunite uslov prebivališta da živite u Kanadi 1095 dana u 5 godina.

 

POZDRAV, DANAS SAM IMAO INTERVJU ZA NEIMIGRANCIJSKU VIZU, NAKON INTERVJUA JE UZEO MOJ PASOŠ I REKAO DA MU JE VIZA ODOBRENA I KADA SAM STIGAO KUĆI I PROVJERIO STATUS VIZE KAŽE (ADMINISTRATIVNI) PROCES DA LI?

To znači više verifikacije i vremena potrebnog za završetak procesa izdavanja neimigrantske vize za vas. Pasoš se čuva radi pečatiranja ili odbijanja ili izdavanja vize.

 

 

 

PITAN SAM TOKOM INTERVJUA ZA F1 VISU ZAŠTO SAM SPECIJALIZOVALA BIOLOGIJU. ŠTA DA KAŽEM

“Tokom mog intervjua za F1 vizu, pitali su me zašto sam diplomirao biologiju. šta da kažem? Morate reći zašto ste odabrali biologiju kao specijalnost.

 

 

AKO SLJEDEĆE GODINE POSJETIM SAD S TURISTIČKOM VIZOM, HOĆU LI IMATI PROBLEMA SA DOBIJANJEM STUDENTSKE VIZE NEKOLIKO GODINA KASNIJE?

Ne, u stvari, pomoći će vam sa studentskom vizom, na pozitivan način. Evo zašto:

Pokazali ste da ispunjavate uslove za turističku vizu; posjetili ste SAD i vratili se u svoju domovinu. Stoga, kada dođe vrijeme za dobijanje vaše F-1 studentske vize, službenik za vize će pozitivno razmotriti vaš slučaj jer ste već pokazali da ste poštena osoba koja se pridržava viznih pravila. Iz vlastitog života: Posjetio sam SAD 3 puta kao dijete/tinejdžer prije nego što sam kao odrasla osoba otišao studirati sa F-1 vizom.

 

 

IMAM TURISTIČKU VIZU NA 10 GODINA ZA SJEDINJENE DRŽAVE. AKO DOBIJEM STUDENTSKU VIZU SLJEDEĆE GODINE, DA LI ĆE MOJA 10-GODIŠNJA TURISTIČKA VIZA AUTOMATSKI PRESTATI VAŽITI?

Da biste studirali u SAD-u, morate podnijeti zahtjev za F-1 studentsku vizu, koristeći obrazac I-20 koji će vam škola engleskog jezika u SAD-u dati kada vas prihvate kao studenta. Ne možete studirati sa svojom turističkom vizom. Međutim, vaša turistička viza neće biti poništena i i dalje ćete je moći ponovo koristiti nakon završetka studija u SAD-u.

 

 

KOJI SU DOKUMENTI POTREBNI ZA AMERIČKU TURISTIČKU VIZU? MOJA BRIGA JE KAKO UBJEDITI ZVANIČNIKE AMBASADE DA ĆU SE VRATITI U SVOJU DRŽAVU I IMATE LI DA KAŽETE ILI NEKAKO DA KAŽETE U INTERVJUU? JA SAM IZ INDIJE A ON IZ SJEDINJENIH DRŽAVA.

Postavljate pitanje o turističkoj vizi i odjednom je zadnja rečenica "on je iz Sjedinjenih Država". Sada, ko je "on"? Gdje je "on" na slici? Ovakav način komunikacije gdje vam nije jasno šta želite znači izvjesno odbijanje na intervjuu za američku vizu. NIKADA ne budite nejasni i ne skrivajte ništa. Budite VRLO PRECIZNI.

 

Dokumenti nisu potrebni za američku turističku vizu. Procjenjuju vas na osnovu vašeg intervjua. Oni žele da JASNO saopštite svrhu vaše posete i TAČNO odgovorite na sva postavljena pitanja. Čak i najmanji nagoveštaj da ste nejasni ili nejasni znači odbijanje prema članu 214(b).

 

Prema zakonu, zadani ishod svake prijave za turističku vizu je odbijanje pod pretpostavkom da podnosilac zahtjeva želi imigrirati u SAD. Teret za prevazilaženje pretpostavke leži na podnosiocu zahtjeva. Ali u stvarnom životu nećete imati puno posla osim odgovaranja na pitanja koja vam se postavljaju. Ako službenik za vize smatra da je vaš zahtjev istinski i da ne namjeravate emigrirati u SAD, on će vam odobriti vizu.

 

Zapamtite, čak i mala sumnja bi značila odbijanje. Dakle, ne protivrečite sebi uopšte. Imajte samopouzdanja. Imajte JASNE i TAČNE odgovore na pitanje. Apsolutno mi se NE sviđa način na koji ste postavili svoje pitanje. Ako ovako inače komunicirate, biće vam veoma teško da dobijete američku vizu.

 

Također imajte na umu da sve dok se covid ograničenja ne ukinu, nećete dobiti vizu iz nebitnih razloga.

 

 

IMATE LI SAVJET KAKO IMATI USPJEŠAN INTERVJU ZA US TURISTIČKU VIZU? IMAM 2 NEGATIVNE, ALI NIKADA NISAM ŽELIO IMIGRIRATI U SJEDINJENE DRŽAVE. NE ZNAM KAKO UBJEDITI SLUŽBENIKA DA MI VERUJE.

Ako ste zaista turist (a ne prerušeni imigrant), zašto ste tako odlučni da odete u SAD? Svijet je veliko mjesto sa mnogo drugih zemalja koje su mnogo interesantnije i moguće raznovrsnije i koje će vam sigurno pružiti ugodno turističko iskustvo poput Velike Britanije, zemalja Evropske unije, Meksika, Brazila. Zašto gubiti vrijeme/novac u zemlji koja te ne želi?

 

U smislu “uvjeravanja” službenika za imigraciju, možda ćete imati sreće i pronaći službenika koji ima više razumijevanja, ali sve što možete učiniti je pokazati zaista jake veze sa svojom matičnom zemljom (i možda povratnu kartu koja se ne vraća). Također možete otići u SAD sa turističkom grupom gdje će oni imati vaš pasoš (i obavezno napustite zemlju kada završite s turistom).

 

 

 

MOJOJ MAJCI JE ODBIJENO B1/B2 VIZA, ALI NE ZNAM ZAŠTO. POSTAVILI SU SAMO DVA PITANJA. PITALI SU GA ZA ZANIMANJE OSOBE KOJU JE BILO POSJETI, ALI ON NIJE ZNAO DA DA ODGOVOR. ZAŠTO?

Prvobitni odgovor: Moja majka je odbijena za B1/B2 vizu, ali ne znam zašto. Postavili su mu samo dva pitanja, pitali su ga o profesiji osobe koju će posjetiti, a on nije znao da odgovori. Zašto?

 

B1/B2 viza je neimigrantska viza i osoba koja podnosi zahtjev za ovu vizu mora pokazati neimigrantsku namjeru kako bi posjetila SAD. veze, dokaz o drugim međunarodnim putovanjima gdje ste se brzo vratili kući?

 

Kada kažete da ona ne zna zašto, to ne bi bio slučaj, jer su svi službenici konzulata SAD-a po zakonu dužni da odrede da je svrha odbijanja zasnovana na imigracionom zakonu SAD-a. Oni bi mu dali dio papir koji je jasno naveo razlog demantija.

 

 

 

ZAŠTO SCHENGEN ZEMLJE IZDAJU VIZU ZA POSJETNIK NA MAKSIMALNO 90 DANA DOK SAD I KANADA JEDNU IZDAJU NA 10 GODINA?

Premisa pitanja je potpuno pogrešna. Prije nego što pitate „zašto“, prvo znajte „da li“.

 

  1. Zemlje Šengena izdaju turističku vizu na maksimalno 5 godina. Trajanje vize zavisi od mnogih faktora, posebno od vašeg profila i učestalosti putovanja. Vidio sam slučajeve gdje je prvom podnosiocu zahtjeva odobrena viza na 5 godina. Ali obično produžavaju trajanje uz naknadne prijave ako osoba često putuje u šengenski prostor. Trajanje vize nije isto kao i broj dana dozvoljenih u zoni Schnegen.

 

 

 

  1. SAD izdaje vizu na osnovu reciprociteta sa državom podnosioca zahtjeva i, za većinu zemalja, izdaje 10-godišnju vizu za većinu zemalja. Opet, trajanje vize nije isto kao i broj dana dozvoljenih u SAD-u.

 

 

  1. Kanada izdaje vizu do važenja pasoša do maksimalno 10 godina. Ako pasoš ističe za 2 godine, viza se izdaje na 2 godine. Opet, trajanje vize nije isto kao i broj dana dozvoljenih u Kanadi.

 

 

Idemo sada na "zašto" to rade, jer su nezavisne države i same donose svoje zakone i pravila. Očekivati da tri odvojene zemlje (Šengen se zapravo može smatrati jednom zemljom kada su u pitanju vize za posjetioce zbog sporazuma o harmonizaciji) da imaju potpuno iste politike za nešto tako svakodnevno kao što je viza za posjetioce je prilično bizarno.

 

 Zašto onda uključiti samo SAD i Kanadu za poređenje sa Šengenom? Zašto ne uključiti i Veliku Britaniju, Australiju, Nigeriju, Kinu? Zašto svi imaju različite politike viza?

 

 

 

 

KAKO FUNKCIONIŠE PRAVILO ŠENGENSKIH VIZA OD 90/180 DAN?

 

Onog dana kada uđete u Šengen počinje sat. Ovaj sat je ekskluzivan za vas i traje 180 dana. Ako vaš prijatelj kasni nedelju dana, njegov sat radi odvojeno od vašeg. Dakle, 180 dana nije vezano za kalendarsku godinu.

 

 

U vremenu od prvog dana dolaska i 180 dana nakon toga, možete provesti 90 dana u šengenskoj zoni. Ovo se zasniva na sistemu tipa "dan je počeo". Nemate 90 x 24 sata da potrošite. Čak i ako ste u šengenskoj zemlji samo sat vremena, to se računa kao cijeli dan. Vaš dan dolaska i odlaska se također računaju.

 

 

PRIMJER:

Dolazak u 23:55 (kasno uveče) u Šengen. Ovo se još uvijek računa kao cijeli dan prema 90 koje imate na raspolaganju.

 

 

PRIMJER:

Stižete u 23:55 u Šengen i odmah idete autobusom do zemlje koja nije šengenska. Izlazak iz šengenske zemlje u 00:30 narednog dana. Ovo se računa kao 2 od 90 dana, čak i ako ste proveli samo 35 minuta u Šengenu.

 

 

Pravilo od 180 dana daje vam određenu fleksibilnost. Ne morate potrošiti svojih 90 dana na neprekidnu narudžbu. Možete otići i vratiti se. Vrijeme provedeno izvan Šengena ne uračunava se u vaših 90 dana.

 

 

90 dana se može provesti u bilo kojoj šengenskoj zemlji. Ali morate posmatrati šengensku zonu kao veliku državu. Vrijeme koje provedete u Austriji i dalje se računa u vrijeme koje imate na raspolaganju u Norveškoj.

 

Primjer: Ostajete 40 dana u Norveškoj i 40 dana u Austriji. Ovo dodaje do 80 dana, što je sasvim u redu.

 

Primjer: Ostajete 50 dana u Norveškoj i 50 dana u Austriji. Ovo dodaje do 100 dana i vi ste prekoračili svoju vizu.

 

Na dan 181 sat se resetuje. Sada vam je na raspolaganju nova serija od 90 dana za sljedeći put kada stignete u Schengen. Baš kao i vaš prvi dolazak, novi period od 180 dana počinje sljedećeg dana kada stignete.

 

Ne mogu ovo dovoljno naglasiti: nemojte pretjerivati sa svojom vizom. Jednostavno nije vredno toga. Bit ćete deportovani i protjerani iz cijele šengenske zone na X godina. To znači da čak i ako vas Španija deportuje, biće vam odbijen ulazak u Finsku, Italiju, Francusku i sve druge zemlje Šengena. Vjerovatno nikada nećete moći emigrirati ni u jednu šengensku naciju.

 

Druga važna stvar je da je šengenska viza turistička. Nije vam dozvoljeno da prihvatite plaćeni posao.

 

 

 

 

HOĆE LI ŠENGENSKA VIZA POMOĆI U DOBIJANJU VIZE ZA SAD?

Da, posjedovanje pasoša koji je mnogo putovao, posebno u Evropu i UK, imat će pozitivan utjecaj na vašu prijavu.

 

 

 

 

KOJA JE DRŽAVA NAJLAKŠE IZDATI ŠENGEN VIZU?

Nema. Morate imati $$$$$$, jake veze sa svojim zemljama, dobar posao ili prihod, dobar moralni karakter da biste dobili turističke vize. Oni koji uvijek traže “lakši način” vjerovatno će ostati duže i raditi na crno u EU. PRAVI TURIST neće tražiti vizu na “lakši način”.

 

 

 

 

KOJU ZEMLJINU ŠENGENA DA PODNOSIM ZAHTEV ZA VIZU?

Zahtev za šengensku vizu zavisi od sledećih uslova:

  • vaša luka ulaska

  • Broj noćenja koje planirate ostati u zemlji

  • Morate podnijeti zahtjev za šengensku vizu za zemlju u kojoj planirate provesti maksimalan broj noćenja (to morate pokazati na svom itineraru, što je uslov za prijavu). Ako u slučaju da planirate provesti isti broj noćenja u dvije ili više zemalja, onda morate podnijeti zahtjev za vizu za zemlju u koju ulazite (na primjer, ako planirate ući iz Francuske, prijavite se u francuskoj ambasadi/ konzulat/aplikacioni centar).

 

 

 

 

MOGU LI MOJU TURISTIČKU VIZU PRETVORITI U STUDENTSKU U KANADI?

Ne. U stvari, morate napustiti Kanadu da biste probali. Ne morate se vratiti u svoju domovinu, ali to morate učiniti u nekom od kanadskih konzulata ili inostranih misija. Međutim, ako odete, nema garancije da ćete se moći vratiti.

 

 

MOŽETE LI DOBITI ŠENGEN VIZU ZA 10 DANA?

Zdravo svima,

 

da, možete dobiti šengensku vizu u roku od 10 dana ako je vaša istorija putovanja dobra i ako ste prethodno posjetili zemlju Šengenske unije. Istorija putovanja daje povjerenje vijećniku da je u prošlosti, kada je dobio vizu, nije zloupotrebio. Obično bi vaša šengenska viza trebala biti gotova u roku od 2 sedmice, iako ponekad može potrajati nešto duže. Kako biste osigurali nesmetan proces za vašu vizu, provjerite da li znate koliko dugo posjećujete šengenske teritorije i da li ćete morati napustiti šengenski prostor i vratiti se.

 

PRATITE PROCES KORAK PO KORAK

 

Kreirajte svoje dokumente.

 

Zakažite svoj termin kod VFS/BLS ILI u konzulatu ili ambasadi.

 

Idite na termin, uzmite svoju biometriju i pošaljite naknadu, a svi dokumenti kao što su vaš let i rezervacija hotela, bankovni izvod navedite sve dokumente u propratnom pismu, zajedno sa vašim pasošem.

 

Sačekajte odluku ambasade i podignite pasoš

 

Prijava se mora završiti u roku od 15 kalendarskih dana od datuma podnošenja zahtjeva za vizu relevantnoj ambasadi/konzulatu u Indiji.

 

 

 

KAKO IMIGRACIJA ZNA DA STE 'DUŽE OSTALI' U ZEMLJI ZAHTJEVA ZA ŠENGEN VIZU AKO STE UŠLI PREKO DRUGE DRŽAVE?

Zavisi na koga mislite pod "imigracijom".

 

 

Prije svega, tu su službenici za graničnu imigraciju, a zatim službenici u zemlji koji se bave pitanjima imigracije. U normalnim okolnostima sretnete samo prvu grupu, na graničnoj kontroli.

 

 

Jedina svrha zahtjeva za prijavu u odgovarajuću ambasadu i ukazivanje na plan putovanja je prvo podijeliti posao obrade viza između šengenskih država i, u tom cilju, pustiti posao da to obavi. to je „najviše pogođeno“, i drugo, da se utvrdi da li će boravak ispuniti svrhu kojoj je deklarirano da služi – uglavnom da se uvjeri da ponovo odlazite u dozvoljenom roku, da ne radite na crno i da ne trčite bez novca

 

 

Ono što se može, ali ne mora, od vas tražiti prilikom ulaska u tu svrhu je itinerar putovanja, rezervacije putovanja i smještaja itd. Na mreži, svi graničari u bilo kojoj šengenskoj zemlji mogu dohvatiti podatke o itineraru putovanja koje ste naveli u toku vašeg zahtjeva za vizu putem baze podataka VIS-a. Ako niste u mogućnosti obezbijediti smještaj ili bilo koju drugu prateću dokumentaciju koja odgovara onome što ste naveli prilikom podnošenja zahtjeva za vizu, dodatna pitanja se mogu postaviti na drugom linijskom pregledu. Ako ste promijenili svoje planove putovanja iz dobrog razloga (i eventualno dostavili dokumentaciju o tome), možda ćete biti primljeni. U slučaju da ne možete utvrditi da je vaša posjeta u svrhu koju ste naveli u zahtjevu, ili ako se pojavi bilo kakva sumnja da li ispunjavate kriterije za ulazak, viza može, u ekstremnom slučaju, biti poništena i može vam biti odbijena viza ulaz.

 

 

Na izlazu se obično ne vrednuje ono što ste uradili. Otići ćete, i to je u redu, da vam viza nije istekla u to vrijeme. Slučaj bi bio drugačiji ako se pretpostavi da ste predstavljali prijetnju za ono što sam spomenuo, na primjer, ako se sumnja da ste radili na crno.

 

 

Unutar šengenskog prostora obično nema graničnih kontrola. Samo provjere na licu mjesta. Provjere lične karte avio-kompanija i hotela unutar šengenskog područja nemaju nikakve veze sa imigracijskim provođenjem. Avio kompanije i hoteli nemaju pristup bazi podataka VIS-a.

 

 

Ako se turista koji boravi na osnovu vize sumnja da je počinio krivično djelo, može se izvršiti provjera biografije, uključujući status vize.

 

 

 

 

 

 

KAKO SE PODNOŠITE ZA ŠENGEN VIZU, KAKO DOKAZUJETE DA ĆETE SE VRATITI U DRŽAVU BIVANJA? OVO SE DEŠAVA MNOGIM PODNOSIMA.

 

Postoji set dokumenata koji mogu pokazati vašu namjeru da ostanete, finansijsku stabilnost i status zaposlenja.

 

  • Dobro propratno pismo koje objašnjava putovanje-ostanak-zašto putujete.

  • Avio karte / potpuni itinerar (konzulati nekih zemalja neće preporučiti potvrđene avio karte jer postoji velika vjerovatnoća odbijanja) - po mogućnosti uzeti istu zemlju za ulazak i izlazak, čak i ako putujete kroz šengenski prostor.

  • Vaš trenutni bankovni izvod (morate imati dovoljno sredstava da podržite cijelo putovanje)

  • Vaše trenutno pismo o zaposlenju / licenca kompanije.

  • Pismo potvrde hotelske rezervacije.

  • Ako podnosite zahtjev za turističku vizu, pokušajte dobiti referencu ambasade od prijatelja/rođaka (njihov sigurnosni broj, podaci o pasošu i bankovni izvod) koji borave u zemlji posjete.

  • Bilans uspjeha za posljednje 3 godine.

Sve najbolje za zahtjev za vizu. :)

 

 

 

 

HOĆE LI TRI PUTA ODBIJANA VIZA ZA ŠENGENSKA POSJETA ŠPANIJI Uticati na MOJU STUDIJSKU VIZU ZA SAD ILI KANADU?

Ponavljajući drugi odgovor, zavisiće od okolnosti prethodnih odbijanja. Da li će to uticati na podnošenje zahteva za studijsku dozvolu u Kanadi ili SAD? Da, on će to učiniti. U kojoj meri zavisi od okolnosti.

 

 

Bez obzira na okolnosti, najgora stvar koju možete učiniti je lagati (bilo izričito ili propustom) o odbijanju vize. Svako lažno predstavljanje ili obmana sa vaše strane sigurno će dovesti do odbijanja zahtjeva za vizu.

 

Sretno!

 

 

 

KADA SE PODNOSITE ZA ŠENGEN VIZU, DA LI TREBA DA SE PODNOSITE ZA DRŽAVU U KOJU PRVI ULAZITE ILI ZEMLJU U KOJI ĆETE OSTATI DUŽE?

 

Prilikom podnošenja zahtjeva za šengensku vizu, važno je napomenuti da NEMA takve stvari kao što je podnošenje zahtjeva u ambasadi/konzulatu/viznom centru zemalja članica po vašem izboru. Ambasada/konzulat/aplikacioni centar u koji treba da se prijavite zavisiće od toga gde zapravo planirate da idete, koliko vremena planirate da provedete u svakoj od država i koja je glavna svrha vašeg putovanja.

 

 

Ako namjeravate posjetiti samo jednu zemlju, morate ići u određeni centar za prijavu za tu određenu zemlju. Nemojte posjećivati holandski vizni centar ako ćete posjetiti samo Island; idite u centar za podnošenje zahtjeva za vizu koji opslužuje Island, čak i ako ulazite i prolazite kroz NL (ovisno o vašim letovima).

 

Ako namjeravate posjetiti više od jedne zemlje, tada morate identificirati državu koja je vaša primarna destinacija. Primarna destinacija je definirana kao destinacija na kojoj ćete provesti najviše vremena ako je svrha vašeg putovanja ista za svaku od zemalja koje ćete posjetiti, ili gdje će se održati glavna svrha vašeg putovanja ako ima više od jedne svrha. Vaša glavna svrha će također zavisiti od vize za koju na kraju podnesete zahtjev.

 

Na primjer, ako je vaš plan putovanja takav da ćete provesti 2 dana u Njemačkoj, 4 dana u Estoniji, 3 dana u Latviji i 1 dan u Poljskoj, sve za odmor, trebate podnijeti zahtjev za vizu u estonskoj ambasadi/konzulatu.

 

Ako ćete na odmor provesti 6 dana u Švicarskoj, ali ćete to učiniti nakon dvodnevne konferencije u Austriji, trebate otići u austrijsku ambasadu.

 

Ako nema jasnog glavnog odredišta, a svrha vašeg putovanja je svuda ista, tj. u svakoj državi članici ćete provesti skoro potpuno isto vrijeme, onda se trebate prijaviti aplikacijskom centru države članice u koju želite dođi tamo prvi.

 

Na primjer, ući ćete preko Francuske i tamo provesti tri dana, zatim tri dana u Danskoj i Norveškoj, sve za odmor; Morate otići u francuski konzulat/ambasadu da biste dobili vizu.

 

Nadam se da ovo pomaže. Sretno!

 

 

 

MOGU LI SE PRIJAVITI ZA ŠENGEN VIZU DOK SAM NEZAPOSLEN?

Svako može podnijeti zahtjev za šengensku vizu, bilo da je zaposlen ili nezaposlen.

 

Možete podnijeti zahtjev za šengensku vizu kao turist koji posjećuje bilo koju šengensku zemlju, ili želite upoznati rođaka ili prijatelja koji tamo borave ili studiraju u bilo kojoj šengenskoj zemlji. Ako je svrha vašeg putovanja jasno definisana, finansijski ste zdravi, povratne avionske karte su kod vas, vaše hotelske rezervacije su na mjestu, nije važno da li ste zaposleni ili nezaposleni. Mora postojati snažna namjera da se vratite u svoju zemlju porijekla. Bez obzira na pitanja Ambasade, odgovori moraju biti iskreni, jasno navedeni sa dokazima koji potkrepljuju vaše odgovore.

 

Ako su svi upiti iz ambasade zadovoljeni, sigurno ćete dobiti vizu.

 

 

 

 

 

IMAM ŠENGEN VIZU (VIŠE ULAZA OD 1 GODINE). KAKO FUNKCIONIŠE TRAJANJE VIZE I MAKSIMALNI BORAVAK OD 90 DANA U ŠENGENSKOJ ZONI?

Zavisi. Ako piše 'Circulation Visa', to znači 90 dana u svakom periodu od 180 dana. Dakle, sa jednogodišnjom vizom dobijate do 2 180 dana. Ako ostanete neprekidno 90 dana, morat ćete ostati vani još 90 dana prije povratka. Ako vam izdaju na kraći period, treba da se pridržavate tog perioda.

 

 

 

AKO STE DUŽI OSTALI U ŠENGENSKOJ ZEMLJI, MOŽETE LI KASNIJE PODNOSITI ZAHTJEV ZA VIZU DRUGOG SCHENGENSKOG ZEMLJA?

Pa zavisi od trajanja tvog boravka, ako je par dana ili sedmica, to je u redu, ali to su mjeseci i godine, onda je to sigurno veliki problem, sve zemlje šengena dijele iste podatke, pa ne bez obzira da li se prijavite iz druge zemlje, netaknuti danas, oni vode evidenciju o cijeloj vašoj povijesti putovanja, zahvaljujući visoko sofisticiranoj tehnologiji i softveru, čuvaju evidenciju vašeg ulaska i izlaska i sljedeći put kada se prijavite bit će odbijena, ali sve zavisi da li možete dokazati da je prekoračenje nastalo zbog nekih nedostupnih razloga, onda ok, ali kao što sam rekao gore koliko je trajanje prekoračenja?

 

 

 

DA LI MOGU UĆI I/ILI IZLAZITI IZ ŠENGENSKOG PODRUČJA PREKO DRŽAVE KOJU JE DRUGI OD ONE U KOJU IMAM VIZU?

ORIGINALNO ODGOVORILO: DA LI JE OBAVEZNO ULAZITI U ŠENGENSKO PODRUČJE PREKO DRŽAVE KOJA MI JE DALA ŠENGEN VIZU?

Ne, nije uvijek potrebno ući u šengenski prostor preko zemlje koja je izdala vizu. Stalno pravilo je da centar za apliciranje u kojem ćete podnijeti zahtjev za vizu u konačnici ovisi o vašoj primarnoj destinaciji. Glavna destinacija je mjesto gdje će se odvijati glavna svrha vašeg putovanja ako imate mnogo svrha; ili zemlju u kojoj ćete provoditi više vremena ako imate istu svrhu u svakom trenutku.

 

Na primjer:

 

Ako planirate ići na konferenciju u Francusku, ali odlučite da provedete dan ili dva u Njemačkoj za jednodnevni izlet, onda morate dobiti vizu od francuske ambasade. To je zato što je njihov glavni razlog dolaska u šengenski prostor prisustvovanje njihovoj konferenciji u Francuskoj.

 

 

Međutim, ako idete na odmor i odlučite da provedete tri dana u Francuskoj i četiri dana u Njemačkoj, onda biste trebali otići u njemačku ambasadu. Možete koristiti broj noći koje ćete spavati u svakoj zemlji u slučaju da postoji bilo kakva nejasnoća jer se neki dani koriste za putovanje između dvije zemlje.

 

Ako se glavno odredište ne može jasno odrediti (na primjer, idete na odmor u Francusku i Njemačku po tri noćenja), morate podnijeti zahtjev u zemlji u kojoj želite ući u šengenski prostor.

 

 

Dozvolite mi da iskoristim ovu priliku da razjasnim jednu stvar u vezi sa Šengenskim sporazumom. Namijenjen je prvenstveno građanima EU/EEA/Švicarske kako bi olakšali princip slobodnog kretanja na koji imaju pravo, a ne strancima. Dakle, vidite nasumične provjere, drugi vlasnici pasoša se upućuju u zemlju 'glavnog odredišta' itd.

 

Taj princip vjerovatno ima implikacije na ono što ću sljedeće reći. Iako ne morate uvijek ulaziti kroz šengensku zemlju koja je izdala vizu, možda ćete se morati "registrovati" kod imigracionih vlasti kada uđete u njihovu zemlju. To je već postignuto ako u šengenski prostor ulazite preko aerodroma zemlje koja podnosi zahtjev ili ako odsjedate u hotelu, u kom slučaju će osoblje hotela uzeti vaše podatke iz pasoša za vas. U suprotnom, morat ćete sami posjetiti najbližu imigracionu kancelariju.

 

 

 

KOJE SU SCHENGEN ZEMLJE KOJE NUDE VIZU NA 5 GODIŠNJA?

Većina bi mogla ponuditi vizu do 10 godina. Ali za turizam to ne znači da se u šengenskom prostoru može provesti više od 90 od 180 dana. Ove vize su obično višestruke upotrebe. To znači da neće morati ići i dobijati novu vizu svaki put kada ide u Šengen. Druge vize, kao što je studijska, mogu imati uslov koliko dugo možete ostati. Ili bi to također mogla biti posebna radna viza za ograničeni ugovor, iako je većina radnih viza obično otvorena. Obično će posjetilac Šengena prvi put dobiti samo jednokratnu vizu, a ako ubuduće bude češće odlazio, možda će moći dobiti dugoročnu višekratnu vizu, nakon što utvrdi da je otišao. na vrijeme i nije prekršio vizu. uslovi kažu rad na crno.

 

 

 

 

SA KOJIM IMIGRACIJSKIM ZVANIČNICIMA IZ ŠENGENSKIH ZEMALJA JE LAKO RAVITI?

Ne postoji određena država koja daje lake vize. Šengenske vize su vrlo specifične za dokumente i sve županije slijede isti proces za izdavanje viza. Ako dostavite sve potrebne dokumente, dobićete vizu. Trebalo bi da aplicirate za vizu iz zemlje u kojoj ćete boraviti najduži broj dana tokom vašeg putovanja.

 

Na imigracionim forumima, neki ljudi će reći da im je X zemlja lako dala vizu, što ne znači da ta država daje lake vize svima. Neki će reći da je Y odbio vašu vizu, što takođe ne znači da je Y odbio sve vize.

 

Zemlje Šengena izdaju vize od slučaja do slučaja. Svaki novi zahtjev je novi slučaj sa novim dokumentima. Ako su dokumenti u redu, viza se izdaje.

 

 

 

 

KOLIKO JE VREME DA DOBIJETE ŠENGEN VIZU AKO IMATE VIZU ZA SAD?

Posjedovanje američke vize ne utiče na vrijeme obrade za dobijanje šengenske vize, koje traje otprilike 2 sedmice.

 

 

 

 

KOJE JE PREDVIĐENO VRIJEME ZA OBRADU ZAHTJEVA ZA ŠENGEN VIZU U SAD?

Za državljane koji nisu državljani SAD, dokaz o statusu rezidenta SAD-a (zelena karta, važeća viza SAD-a i kopija važećeg I-20 ili važećeg I-AP66, vize…) je osnovni uslov da bi mogli podnijeti zahtjev za šengensku vizu.

 

Vaša američka viza ili status rezidenta moraju ostati važeći najmanje 3 mjeseca nakon posljednjeg dana vašeg predloženog boravka u šengenskom području.

 

Nažalost, ne postoji precizan odgovor na ovo konkretno pitanje zbog različitih rokova koje imaju ambasade/konzulati u različitih 26 zemalja koje čine šengenski prostor.

 

Iako obrada vize općenito ne traje više od 72 sata, postoje slučajevi kada ovaj proces traje znatno duže, od 14 do 21 dan u nekim zemljama za neke građane.

 

Međutim, preporučljivo je podnijeti zahtjev za šengensku vizu oko šest sedmica prije polaska, kako biste mogli krenuti na svoje putovanje kako je planirano.

 

 

 

 

 

AKO JE ZAHTEV ZA ŠENGEN VIZU JEDNE OSOBE ODBIJEN, DA LI ĆE SVE DRŽAVE ČLANICE ZA ŠENGEN VIZU ODBITI NJIHOVE BUDUĆE ZAHTEVKE ZA ŠENGEN VIZU?

Podnijela sam zahtjev za šengensku turističku vizu 24. novembra 2017., odbijena je 27. novembra 2017. Ponovo sam podnijela zahtjev 30. novembra 2017. (nakon 3 dana) i odobrena mi je 1. decembra 2017.

 

Razlog mog odbijanja je taj što su informacije koje su date radi opravdanja svrhe bile nepouzdane. (najnejasniji razlog na listi razloga). Propratno pismo mora biti "štampano", a ne pisano rukom. Dnevni itinerar također treba dati u obliku tabele. Ove stvari nisam dao u prvoj instanci.

 

Oba puta sam se prijavio u francusku ambasadu u Santo Domingu. Zato se opustite, ovih dana nema ponovljenih odbijanja.

 

 

 

 

PODNOSILA SAM ZAHTJEV ZA STUDIJSKU VIZU U KANADI, TRENUTNO ČEKAM KONAČNU ODLUKU O MOJOJ APLIKACIJI, ALI MOJ AKADEMSKI PROGRAM JE DVIJE GODINE I PASOŠ MI ISTJEĆE ZA GODINU GODINE. DA MORAM URADITI?

 

Budući da većina zemalja neće obnoviti pasoš koji vrijedi više od 6 mjeseci, možete nastaviti sa svojim trenutnim pasošem. Vaša viza za putovanje u Kanadu i dozvola za studiranje koja će vam biti izdata po dolasku bit će ograničeni na važnost vašeg pasoša. U jednom trenutku ćete morati kontaktirati svoju ambasadu u Kanadi kako biste obnovili pasoš, nakon čega ćete moći produžiti studijsku dozvolu. U većini slučajeva, ništa se ne može učiniti po pitanju vize, tako da ako napustite Kanadu tokom studija, morat ćete podnijeti zahtjev za novu vizu. Taj proces može biti neočekivano dug i može stvarno pokvariti vaše planove putovanja.

 

 

 

 

MOGU LI DOBITI STUDIJSKU VIZU ZA KANADU AKO IMAM OD OSAM DO DESET GODINA U STUDIJAMA?

 

Kandidati koji se prijavljuju za nove studijske dozvole u Kanadi često izdaju nedostatke u studiranju. Duga jaz u studiranju može biti prepreka univerzitetu da razmišlja o kandidatu, ali kanadski obrazovni sistem je dovoljno blag da razmišlja o tome za strane studente.

 

 

Za studente na osnovnim studijama prihvata se razmak u studiranju do 2 godine, a za studente na postdiplomskim studijama prikladan je jaz u studiranju do pet godina. Postoji nekoliko izuzetaka za nekoliko studenata koji su pokazali izuzetnu stručnost u svojoj oblasti studija. Ako pripravnik ima ikakvo radno iskustvo, to bi trebao istaknuti univerzitetu kao dokaz svog jaza u studiranju, često sa sobom ponese i platni list ili pismo o terminu.

 

 

Obrazovni sistem u Kanadi je izuzetno stručan, oni ne žele da se akademici fokusiraju samo na knjige i teoriju; oni inspirišu i obrazuju studente na sasvim drugačiji način dajući im znanje o važnom svetu kroz praktične projekte. Stoga, jaz u učenju koji može donijeti zdrave koristi u studentskom životu mora biti pažljivo planiran. Kanadski obrazovni sistem omogućava novim studentima adekvatan jaz u studiranju kako bi se osjećali ugodno sa šablonom studiranja u zemlji.

 

 

Međutim, ako želite da se vaš profil ističe uprkos praznini u vašem obrazovanju, trebali biste napraviti aplikaciju koja je jača od ostalih. A kako biste vas dobro promovirali, a opet svojim profilom uvjerili službenike za vize, željeli biste im ponuditi ispravno i iskreno opravdanje vašeg jaza, a istovremeno i njih impresionirati. Mnogo puta službenici za izdavanje vize pokušavaju pronaći prave kandidate, samo talentirane ljude, kao što je prikazano na njihovim listama rezultata. Odmah detektuju slučaj u kojem sumnjaju da namjere osobe nisu dovoljno poštene, što bi moglo produžiti njihov boravak preko predviđenog vremena kursa.

 

 

Pa, ako ste željni kreiranja tako jake aplikacije, onda biste trebali razmotriti visoko profesionalne i renomirane usluge pisanja treće strane koje obično rade ove vrste aplikacija za studentske vize. I iz svog ličnog iskustva, toplo bih vam preporučio da uzmete ove profesionalne usluge, što sam i ja učinio.

 

 

 

 

 

NAKON 30 GODINA DA LI ĆE KANADA ODOBRITI STUDENTSKU VIZU?

  • Ne postoji takva stopa odbijanja.

  • Mnogo je razloga za njegovo odbijanje.

  • Prvi i glavni razlog su vaše godine.

  • Spadate u starosnu kategoriju treće starosne grupe.

  • Što znači da će vaš doprinos kanadskoj ekonomiji biti manji od doprinosa kandidata prve i druge starosne grupe.

 

 

UZRASNE GRUPE: -

1. starosna grupa 18 -29

2. starosna grupa 30–39

3. starosna grupa 40-45

Naš rad

Javite nam se kako bismo mogli početi raditi zajedno.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram
Hvala vam na poruci!
bottom of page