top of page

 

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQS) O NÁS VÍZA

Proces žádosti o vízum do USA může být komplikovaný a pravděpodobně máte mnoho otázek. Naši čtenáři během zpracování žádosti o vízum do USA několikrát položili stejné otázky. Pokračujte ve čtení a objevte naše odpovědi na tyto otázky.

 

 

MÁM VÍZUM PRO USA: JAK SE STÁT OBČANEM USA?

Pokud máte nepřistěhovalecké vízum, neexistuje žádná skutečná cesta, jak se stát občanem USA. Během cesty do Spojených států si však můžete vzít občana USA, což změní váš imigrační status a umožní vám začít hledat trvalý pobyt. Nemůžete však cestovat do Spojených států s plány vzít si občana USA. Pokud máte imigrační vízum, pak máte cestu k občanství jasnější. Jako držitel přistěhovaleckého víza jste považováni za trvalého rezidenta Spojených států (tj. držitele zelené karty). Poté, co žijete ve Spojených státech po dobu 5 let jako zákonný trvalý pobyt, můžete požádat o americké občanství. Cesta k občanství je dlouhá, ale pro někoho to může stát za to.

MÁ KAŽDÝ NÁROK NA ESTA?

Pouze občané zemí na seznamu Visa Waiver Program mají nárok na bezvízový vstup do Spojených států prostřednictvím ESTA.  Pokud jste rezidentem (neobčanem) jedné ze zemí v programu bezvízového styku a vaše občanství pochází ze země, která nemá bezvízový styk, budete pravděpodobně potřebovat vízum ke vstupu do Spojených států. Spojené státy navíc nedávno zavedly pravidla týkající se způsobilosti ESTA. Pokud odpovíte ano na následující dvě otázky, nemáte nárok na ESTA:

Byli jste od 1. března 2011 v Íránu, Iráku, Súdánu, Sýrii, Libyi, Somálsku nebo Jemenu?

Máte dvojí občanství s Íránem, Irákem, Súdánem nebo Sýrií?

Pokud na některou z těchto otázek odpovíte ano, budete pravděpodobně potřebovat vízum ke vstupu do Spojených států, i když jste občanem země programu bezvízového styku.

 

KDY KONČÍ VÍZUM?

Existují desítky různých víz, která vám umožní vstoupit do Spojených států. Některá víza jsou nepřistěhovalecká víza, která vám umožňují dočasně vstoupit do Spojených států za obchodními nebo turistickými účely. Další jsou víza pro přistěhovalce, která vám umožňují začít hledat trvalý pobyt ve Spojených státech. Doba platnosti víz se velmi liší. Například ESTA má trvání 2 roky. Některá pracovní víza trvají až 3 roky. Dočasné nepřistěhovalecké vízum může být platné pouze po určitou dobu vaší cesty.

coCO JE TO AMERICKÉ VÍZUM?

Americké vízum je právní dokument, který dává někomu povolení k cestě do Spojených států. Víza uděluje americká ambasáda cizí země. Chcete-li získat vízum, musíte před absolvováním pohovoru s konzulárním úředníkem na místním velvyslanectví dokončit proces žádosti o vízum. Žádost a pohovor určí, zda jste nebo nejste vhodní pro vstup do Spojených států. Spojené státy vyzývají lidi, aby cestovali do země za obchodem, zábavou, vzděláním a dalšími příležitostmi. Spojené státy však mají také povinnost chránit se před bezpečnostními hrozbami a bránit lidem v překročení délky víz. Proces žádosti o vízum a pohovor je navržen tak, aby určil, zda jste nebo nejste vhodní ke vstupu do země. Některá víza se skládají z razítka ve vašem pasu. Ostatní víza se skládají z kousku papíru připojeného k vašemu pasu. Vaše vízum obsahuje cenné informace o držiteli víza, včetně jeho biografických údajů (jméno a datum narození), státní příslušnosti, data vydání a data vypršení platnosti.

CO JE VÍZUM ROZMANITOSTI?

Diversity Visa, také známé jako Diversity Immigrant Visa nebo DV Program, je imigrační program Spojených států a spravuje ho ministerstvo zahraničí. Jedná se o loterijní program, který přijímá žádosti po celý rok. V určitém ročním období se ze seznamu náhodných žadatelů losují imigrační víza. Diversity Visa je způsobilá pouze pro občany určitých zemí, včetně občanů zemí s nízkou mírou imigrace do Spojených států. Pokud jste byli vybráni pro přijetí do Spojených států v rámci programu Diversity Visa, můžete do země vstoupit se zelenou kartou a zřídit si trvalý pobyt.

CO JE TO VÍZUM ZALOŽENÉ NA ZÁLEŽITOSTI?

Některé země používají vízový systém založený na zásluhách, kde jednotlivci musí prokázat svou hodnotu před vstupem do země. Spojené státy v současné době diskutují o tom, zda zavést či nezavést vízový program založený na zásluhách. Takový program by zvážil žadatelův věk, vzdělání, znalost anglického jazyka, schopnosti, úspěchy a další kvalifikace a poté by tyto informace použil k určení, zda by žadatel měl nebo neměl vstoupit do Spojených států. Víza založená na zásluhách se také nazývají bodové systémy Například Kanada používá bodový systém. Kvalifikovaní pracovníci v poptávkových oborech dostávají vyšší prioritu v rámci kanadského Federal Skilled Worker Program. Spojené státy mohou v budoucnu zavést podobný bodový systém nebo systém založený na zásluhách.

coCO JE TO ZPĚTNÉ RESIDENTSKÉ VÍZUM?

Když poprvé získáte imigrační vízum, musíte zůstat ve Spojených státech po delší dobu. Pokud během této doby opustíte Spojené státy a nevrátíte se, ztratíte svůj imigrační status. Existuje však jedna výjimka z tohoto pravidla: pokud můžete prokázat, že jste opustili Spojené státy a nemohli jste se vrátit z důvodů mimo vaši kontrolu, můžete mít nárok na vízum pro návrat k pobytu. Návratové rezidentní vízum umožňuje osobě vrátit se do Spojených států a znovu si zřídit trvalé bydliště.

CO JE STAV DOČASNĚ CHRÁNĚNÝ (TPS)?

Dočasně chráněný status neboli TPS je zvláštní typ statusu, který Spojené státy udělují občanům, jejichž země jsou v krizi. Pokud v zemi dojde k velké katastrofě nebo krizi, mohou Spojené státy prohlásit zemi za dočasně chráněný status. S TPS může každý občan této země, který je v době krize ve Spojených státech, nárokovat status TPS a zůstat ve Spojených státech, dokud krize neskončí. Stav TPS může trvat od několika měsíců do několika let.

CO JE AUTOMATICKÁ REVALIDACE VÍZ?

Automatická revalidace víza je proces, který umožňuje osobě s prošlým vízem cestovat do Kanady, Mexika a "přilehlých ostrovů Spojených států" na méně než 30 dní a získat automatické prodloužení platnosti víza při opětovném vstupu do Spojených států. Spojené státy zavádějí tento systém, protože země uznává, že prodloužení nebo prodloužení víza vyžaduje spoustu času a úsilí. Držitel víza se možná bude muset vrátit do své země původu. Automatické prodloužení platnosti víza poskytuje držiteli víza stejná práva, která by měl před vypršením platnosti víza. Proces automatického prodlužování platnosti víz je poměrně komplikovaný. Než se pokusíte o prodloužení platnosti víza, přečtěte si pravidla a omezení.

coCO JE DOKLAD O POVOLENÉM ZAMĚSTNÁNÍ?

Nepřistěhovalí pracovníci ve Spojených státech nemohou začít pracovat, dokud nebudou mít dokument o povolení k zaměstnání (EAD). Tento dokument lze získat ihned po schválení víza. S vaším EAD můžete legálně pracovat pro jakoukoli americkou společnost, pokud je vaše vízum platné. Manželé jsou také způsobilí obdržet EAD, pokud se kvalifikují. Při každém prodloužení nebo prodloužení víza musíte své EAD obnovit.

CO JE TO ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ O PODPOŘE?

Affidavit of Support je dokument podepsaný žadatelem o americké imigrantské vízum. Občan USA může například podat čestné prohlášení o podpoře a požádat o to, aby se k nim ve Spojených státech připojil jejich manžel. Jednou z nejdůležitějších částí čestného prohlášení o podpoře je část finanční podpory: jednotlivec musí prokázat, že má dostatek finančních prostředků na podporu svého manželského partnera ve Spojených státech, dokud si nenajde práci. Cílem je vyhnout se přivádění imigrantů do Spojených států, kteří by se mohli stát závislými na sociálních programech amerického národa. Podepsání čestného prohlášení o podpoře je důležitá věc a neměli byste ji brát na lehkou váhu. Osoba podepisující dokument je finančně odpovědná za druhou osobu po dobu platnosti víza druhé osoby (nebo dokud nezíská americké občanství). Ve skutečnosti, pokud druhá osoba někdy čerpá finanční prostředky z amerických sociálních programů, osoba, která podepsala Affidavit of Support, musí vládě USA tuto podporu splatit.

 

 

CO JE TO ESTA?

ESTA neboli Electronic System for Travel Authorization je dokument, který vám umožňuje cestovat do Spojených států bez víz. Žádosti ESTA lze vyplnit online během několika minut od vašeho příjezdu do přístavu v USA. Program ESTA je kompletně digitální. Přihlášku můžete vyplnit a odeslat online. ESTA se poté objeví, když naskenujete svůj ePassport v přístavu vstupu. Většina rozvinutých zemí má dnes elektronické pasy a program ESTA pokrývá většinu vyspělého světa.

MOHU VSTUP DO SPOJENÝCH STÁTŮ, POKUD MÉ VÍZUM VYPRŠELO??

Pokud jste již dříve vstoupili do Spojených států, ale platnost vašeho víza vypršela, musíte před opětovným vstupem do země znovu požádat. Pokud zůstanete ve Spojených státech po uplynutí doby platnosti víza, bude to považováno za překročení víza. Můžete čelit přísným trestům, včetně vyhoštění ze Spojených států na několik let (v závislosti na délce vašeho potlačení). Pokud se pokusíte vstoupit do Spojených států na vízum s prošlou platností, úředník CBP zamítne vstup a budete se muset vrátit do své domovské země. Ve své domovské zemi můžete požádat o nové vízum nebo požádat o prodloužení víza.

 

 

MOJE VÍZUM VYPRŠÍ, KDYŽ JSEM VE SPOJENÝCH STÁTECH. JE TO NĚCO ŠPATNÉ?

Pokud vaše vízum vyprší, když jste ve Spojených státech, nemusíte se ničeho obávat. Pokud vás úředník CBP v přístavu vstupu vpustil do Spojených států na určitou dobu, úředník si poznamená datum vypršení platnosti vašeho víza. Pokud opustíte Spojené státy v den, který vám určil důstojník CBP, nebudete mít problém. Nezapomeňte si uschovat přijímací razítko nebo vytištěné dokumenty formuláře I-94, protože slouží jako oficiální záznam vašeho povolení k pobytu ve Spojených státech. Uchovávejte tyto dokumenty ve svém pasu.

MÁTE ZÁRUKU VÍZA, VSTUPUJETE DO SPOJENÝCH STÁTŮ?

Americké vízum je dokument, který vám umožňuje pokusit se dostat do přístavu vstupu do Spojených států. Mít vízum nezaručuje vstup do Spojených států. Konečné rozhodnutí je na úředníkovi CBP, který přezkoumá váš případ. Důstojník CBP s vámi po příjezdu do přístavu v USA provede pohovor.Vaše doklady a zavazadla mohou být prohledány. Pokud má úředník CBP podezření, že jste lhal v jakékoli části vaší žádosti o vízum, může vám být odepřen vstup do Spojených států i s vízem.

CO SE STANE, POKUD JE MÉ VÍZUM ZAMÍTNUTO?

Spojené státy odmítají víza z různých důvodů. Například vaše vízum může být zamítnuto, protože jste lhal o určitých biografických podrobnostech. Nebo mohou být víza zamítnuta z důvodu trestního rejstříku nebo jiných podobných aktivit ve vaší minulosti. Pokud je vaše žádost o vízum zamítnuta, máte dvě možnosti: můžete se odvolat k USCIS nebo americké ambasádě v zemi vašeho bydliště; nebo můžete požádat o nové vízum. Obecně platí, že nejlepší možností je požádat o nové vízum. Zvažte tentokrát výběr jiného víza. Většina zamítnutí víz přichází s důvodem zamítnutí. Mějte tento důvod na paměti. Vaše přistěhovalecké vízum pro zřízení trvalého pobytu ve Spojených státech mohlo být zamítnuto, ale stále můžete mít možnost navštívit Spojené státy na dočasné nepřistěhovalecké vízum.

Dostanu své peníze zpět, pokud mi bude vízum zamítnuto?

Pokud bude vaše vízum zamítnuto, nedostanete žádnou náhradu. Všechny poplatky za žádost o vízum jsou bohužel nevratné. Důvodem, proč je poplatek nevratný, je to, že na vyřízení platného víza jsou vynaloženy stejné náklady jako na vyřízení neplatného víza. Bez ohledu na to, zda jste vízum obdrželi či nikoli, zpracování vaší žádosti stojí určitou částku peněz.

Co jsou víza na dobu neurčitou nebo Burroughsova víza?

Spojené státy kdysi měly něco, čemu se říkalo víza s neomezenou platností, známá také jako víza Burroughs. Tato víza byla turistická nebo obchodní víza ručně razítkem do cestovního pasu a platná po dobu deseti let. Spojené státy k 1. dubnu zrušily všechna víza na dobu neurčitou. Pokud máte vízum na dobu neurčitou, musíte před návštěvou Spojených států požádat o obyčejné vízum.

Pas s mým vízem byl ukraden: co mám dělat?

Pokud vám byl ukraden pas a je v něm vaše vízum, je důležité, abyste oba okamžitě nahradili. Vláda Spojených států má stránku věnovanou ztraceným a odcizeným pasům, která obsahuje informace o tom, jak podat policejní oznámení a jak nahradit formulář I-94. Formulář si můžete prohlédnout zde.

Co když bylo moje vízum poškozeno?

Pokud je vaše vízum poškozeno, musíte znovu požádat o nové vízum na místním velvyslanectví nebo konzulátu USA.

Jak zkontroluji stav žádosti mého přítele o vízum?

Veškeré informace o žádosti o vízum jsou důvěrné. Přístup k informacím o vaší žádosti o vízum má pouze žadatel o vízum.

Potřebuji ke studiu ve Spojených státech vízum?

Většina cizích občanů potřebuje ke studiu ve Spojených státech vízum. Nejoblíbenějším studentským vízem je vízum F-1. Pokud chce zahraniční student navštívit Spojené státy, aby absolvoval odborný kurz, musí požádat o vízum M-1. Ostatní studenti se mohou kvalifikovat pro vízum J-1, které jim umožňuje navštívit USA na výměnném programu. Kanadští studenti nepotřebují ke studiu ve Spojených státech vízum. Vyžadují pouze identifikační číslo SEVIS, které mohou získat od jakékoli kvalifikované vzdělávací instituce ve Spojených státech.

Jak mohu požádat o nepřistěhovalecké vízum pro vstup do Spojených států?

Americké nepřistěhovalecké vízum vám umožňuje dočasně navštívit Spojené státy za obchodem, zábavou a jinými účely. Existuje více než 20 různých typů nepřistěhovaleckých víz pro různé dočasné cestovní účely. Obecně platí, že žádost o nepřistěhovalecké vízum v USA začíná vyplněním formuláře DS-160. Tento formulář je k dispozici na webových stránkách velvyslanectví USA v zemi vašeho bydliště. Formulář DS-160 lze vyplnit online bez ohledu na typ víza, které chcete. Podáte vízum, zaplatíte poplatek za žádost a poté si naplánujete pohovor s místním velvyslanectvím USA. Velvyslanectví nebo konzulát vaši žádost zpracuje a pohovor provede osobně, než vaši žádost schválí nebo zamítne.

Jak mohu požádat o přistěhovalecké vízum do Spojených států?

Žádost o přistěhovalecké vízum pro vstup do Spojených států bývá složitější než žádost o nepřistěhovalecké vízum. Proces začíná rodinným příslušníkem nebo zaměstnavatelem ve Spojených státech, který podá petici, aby vás přivedl do této země. Žádost se podává u USCIS, který žádost buď schválí, nebo zamítne. Po schválení petice můžete začít vyplňovat formulář DS-260 online. Chcete-li začít, navštivte webovou stránku velvyslanectví USA ve vaší zemi.

Jaké dokumenty jsou nutné k žádosti o americké vízum?

Požadavky na doklady se mezi americkými vízy značně liší. Například vízum pro zaměstnance bude mít jiné požadavky než vízum B-2 pro dočasné cesty do Spojených států. Obecně budete pro všechna víza potřebovat následující dokumenty: 

  • Platný cestovní pas, jehož datum vypršení platnosti je alespoň šest měsíců po zamýšleném datu odjezdu ze Spojených států.

  • Fyzické nebo digitální fotografie, které splňují požadavky amerického víza.

  • Dokumenty prokazující spojení s vaší zemí původu a váš záměr vrátit se do ní po návštěvě Spojených států (pro nepřistěhovalecká víza)

  • Dokumenty, které prokazují, že máte finanční prostředky na to, abyste se mohli živit, když jste ve Spojených státech.

Kolik stojí americké vízum?

Poplatky se u jednotlivých víz značně liší. Typické nepřistěhovalecké vízum stojí mezi 160 a 205 dolary. Jiná víza však mohou být spojena s dalšími poplatky, které mohou podstatně zvýšit cenu vašeho víza.

Jak dlouho trvá získání víza do USA?

Vyřízení běžné žádosti o vízum do USA obvykle trvá 2–5 týdnů. Tedy za předpokladu, že žádost je přímá a neexistují důvody ji odmítat. Obecně platí, že nepřistěhovalecké vízum bude vyřízeno rychleji než vízum pro přistěhovalce. Vyřízení amerických imigrantských víz může trvat 6–12 měsíců. Některá zaměstnavatelská víza jsou způsobilá pro službu Premium Processing Service. Zaměstnavatel může zaplatit dodatečný poplatek ve výši 1410,00 USD za rychlejší vyřízení víza. V tomto případě by zaměstnavatelem sponzorované vízum mohlo být schváleno již za několik týdnů.

Jak dlouho mohu zůstat ve Spojených státech s vízem?

Všechna americká nepřistěhovalecká víza mají datum vypršení platnosti. Na vašem vízu bude jasně uvedeno datum vydání a datum vypršení platnosti. Doba mezi těmito dvěma daty se nazývá platnost víza. Platnost víza je doba, po kterou smíte cestovat do přístavu vstupu do USA. Americké vízum vám však umožňuje dostavit se pouze v přístavu vstupu a požádat o vstup do USA Uvádí také, kolikrát na toto vízum můžete vstoupit do Spojených států. Co vízum nespecifikuje, je jak dlouho můžete zůstat v USA Co určuje, jak dlouho můžete na vízu zůstat v USA, je formulář I-94. Formulář I-94 je také povolení ke vstupu do Spojených států udělené úředníkem CBP v přístavu vstupu.

 

 

Jaký typ víza mi umožňuje pracovat ve Spojených státech?

Existují různé typy víz, které vám umožňují pracovat ve Spojených státech. Například občané Kanady a Mexika mohou požádat o vízum TN/TD, které jim umožňuje pracovat v zemi po dobu tří let. Ostatní občané mohou požádat zaměstnavatele, aby požádali o vízum, aby mohli pracovat ve Spojených státech. Mezitím mohou osoby s přistěhovaleckými vízy získat zákonný status trvalého pobytu (tj. zelenou kartu). Zelená karta vám umožňuje pracovat ve Spojených státech.

Co je žádost o pracovní podmínky?

Americké ministerstvo práce vydává žádost o pracovní podmínky (LCA) nebo certifikaci pracovních podmínek (LCC) společnostem, které plánují najímat zahraniční pracovníky. Tento certifikát dává společnosti právo najímat zaměstnance, kteří nejsou občany USA nebo nemají zákonný trvalý pobyt. Jakmile má společnost certifikát, může sponzorovat pracovníky, aby navštívili Spojené státy s vízem. Před vydáním Potvrzení o pracovních podmínkách ministerstvo práce určí, zda společnost potřebuje najmout zahraničního pracovníka. Ministerstvo práce ověří, že americký pracovník nemohl nebo nechtěl získat přístup k práci. Certifikace také ukazuje, že mzda zahraničního pracovníka bude na stejné úrovni jako mzda amerického pracovníka. To chrání zahraničního pracovníka před nebezpečným nebo nespravedlivým pracovním prostředím.

coCo je žádost o zaměstnání?

Americké společnosti podávají žádosti o zaměstnání, když chtějí sponzorovat zahraničního pracovníka, aby získal pracovní vízum. Zaměstnavatel podává žádost na USCIS jménem potenciálního zaměstnance. Cizinec může požádat o vízum, pokud bude žádost úspěšná. Žádost o zaměstnání vysvětluje základní podrobnosti o navrhované práci, včetně: pozice, platu a kvalifikace. Zaměstnavatelé musí zaplatit poplatek při podání žádosti o zaměstnání. Jsou také povinni přiložit podpůrné dokumenty prokazující, že mají finanční prostředky na zaplacení zahraničního pracovníka. Zaměstnavatelé také musí prokázat, že platí daně. Potvrzení o pracovních podmínkách připojené k petici potvrzuje, že zaměstnavatel vyplácí zahraničnímu pracovníkovi životní minimum a že americký pracovník není schopen nebo ochoten takovou práci vykonávat.

 

 

Potřebuji vízum pouze v případě, že budu tranzitovat přes Spojené státy?

Pokud se chystáte procházet přes Spojené státy na cestě do jiné země, budete potřebovat vízum. Pro tento konkrétní účel mají Spojené státy speciální vízum nazývané C-1 Visa. S vízem C-1 můžete zůstat ve Spojených státech až 29 dní před příjezdem do cílové destinace. Vízum C-1 je obecně vyžadováno při tranzitu přes USA letecky nebo po moři.

coJaké typy amerických víz jsou k dispozici?

Existují desítky různých typů víz pro vstup do Spojených států. Všechna tato víza jsou seskupena do následujících dvou kategorií:

  • Nepřistěhovalecká víza.

  • Imigrační víza.

  • Nepřistěhovalecká víza do Spojených států umožňují cizím státním příslušníkům navštívit Spojené státy na krátkou dobu před návratem domů. Některá nepřistěhovalecká víza jsou například udělována za účelem práce, studia nebo turistiky ve Spojených státech.

Imigrační víza Spojených států jsou určena pro cizince, kteří si chtějí v zemi zřídit trvalý pobyt. Tato víza se běžně udělují těm, kteří již v zemi mají rodinu.

Co je nepovinná praktická výuka?

Optional Practical Training neboli OPT je program, který umožňuje držitelům víz F-1 zůstat ve Spojených státech po dobu 12 měsíců po ukončení studia a zároveň pracovat pro amerického zaměstnavatele. Pokud jste nedávno vystudovali americkou univerzitu, můžete požádat o OPT, abyste získali pracovní zkušenosti. Jakmile dokončíte svůj OPT, musíte se buď vrátit do své domovské země, nebo si najít sponzorujícího zaměstnavatele, abyste mohli získat pracovní vízum. Někteří studenti - zejména ve stupních STEM - mají také možnost požádat o prodloužení OPT, které jim umožní zůstat ve Spojených státech až 24 měsíců po ukončení jejich kurzu.

Beru si občana Spojených států: jak získám vízum?

Pokud si berete občana Spojených států, pak váš manžel musí požádat, aby vás přivezl do Spojených států na vízum IR-1. Manžel (který musí být občanem USA) může podat žádost u USCIS. Vízum IR-1 je určeno pro nejbližší rodinné příslušníky, kteří si chtějí zřídit trvalý pobyt ve Spojených státech. Na základě víza IR-1 můžete zůstat ve Spojených státech se svým manželem nebo manželkou, zatímco získáte trvalý pobyt. Některé páry se rozhodnou získat zasnoubené nebo manželské vízum během vyřizování víza a před uzavřením manželství.

Mohou se mnou moje děti navštívit Spojené státy?

Většina přistěhovaleckých víz umožňuje rodičům přivést své svobodné děti do Spojených států. Obvykle musí být děti mladší 18 let, v závislosti na vízu. S nepřistěhovaleckými vízy (pro dočasné návštěvy Spojených států) musí děti žádat o víza individuálně. Děti do 14 let se však nemusí osobně zúčastnit pohovoru na americké ambasádě nebo konzulátu.

Mohou se mnou moji rodiče přijet do Spojených států?

Pokud máte zákonný trvalý pobyt, nejste oprávněni žádat, aby vaši rodiče trvale žili a pracovali ve Spojených státech. Pokud jste však občanem USA ve věku 21 nebo více než XNUMX let, můžete požádat, aby vaši rodiče trvale žili a pracovali ve Spojených státech. Obecně platí, že držitelé přistěhovaleckých víz nesmějí přivézt své rodiče do Spojených států, protože nejsou považováni za bezprostředně závislé osoby. Obecně platí, že přistěhovalecká víza vám umožňují přivézt manžela a vyživované děti do Spojených států. Existují však i další víza, která vám mohou v budoucnu umožnit sponzorovat své rodiče. Chcete-li získat nepřistěhovalecké vízum, vaši rodiče budou muset požádat o vlastní samostatná víza, aby se k vám připojili na vaší cestě do Severní Ameriky. Může existovat výjimka udělená za zvláštních okolností, například když jsou na vás vaši rodiče závislí. Ve většině případů však nemůžete přivézt své rodiče do Spojených států s sebou jako trvalý pobyt.

Mohou se mnou moji sourozenci přijet do Spojených států?

Pokud žijete ve Spojených státech na přistěhovalecké vízum, nemůžete s sebou do země přivést své sourozence. Musí požádat o vlastní ​​imigrantská víza. Abyste mohli přivést své sourozence k životu ve Spojených státech amerických jako držitelé zelené karty, musíte být rezidentem Spojených států a mít alespoň 21 let. Trvalí obyvatelé (tj. držitelé zelené karty) nemohou žádat o přivezení sourozenců natrvalo do Spojených států.

Kdo má na starosti vyřizování víz? Které ministerstvo vlády USA vyřizuje víza?

Většinu víz do Spojených států vyřizuje Úřad pro občanství a přistěhovalectví Spojených států (USCIS). Tato agentura je primárním orgánem pro zpracování, schvalování a zamítání žádostí o americká víza.Agentura také zpracovává petice amerických zaměstnavatelů, kteří chtějí přivést zahraničního pracovníka do Spojených států. Kromě vyřizování víz vede USCIS podrobné záznamy o všech imigrantech do Spojených států. USCIS je oddělení Ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států (DHS).

Co se stane, když mi vyprší platnost víza?

Po vypršení platnosti víza se musíte vrátit do své domovské země a znovu podat žádost. Můžete také požádat o prodloužení v rámci Spojených států, pokud to váš typ víza umožňuje. Pokud zůstanete ve Spojených státech po vypršení platnosti víza, pak jste překročili své vízové limity a mohou být vystaveny přísným sankcím. Překročení víza může být potrestáno zákazem vstupu do země po dobu jednoho roku. Také riskujete, že budete deportováni nebo zatčeni americkými imigračními úřady.

coJak dlouho trvá vyřízení nepřistěhovaleckého víza?

Doba vyřízení nepřistěhovaleckého víza se značně liší v závislosti na zemi původu. Některé žádosti o nepřistěhovalecká víza mohou být vyřízeny do 5 dnů, u jiných to trvá 4 týdny až 6 měsíců. Obecně by zpracování žádosti o nepřistěhovalecké vízum mělo trvat 3–5 týdnů.

Potřebuje každý vízum do USA?

Ne každý potřebuje k návštěvě Spojených států vízum. Spojené státy mají něco, čemu se říká Visa Waiver Program (VWP), který umožňuje občanům 38 zemí vstoupit do Spojených států bez víz. Mnoho západních zemí a zemí s rozvinutou ekonomikou po celém světě je na seznamu bezvízového programu. Pokud jste občanem země VWP, nepotřebujete vízum; před návštěvou Spojených států však stále musíte požádat prostřednictvím elektronického systému cestovní autorizace (ESTA). Pokud nejste občanem jedné z 38 zemí programu bezvízového styku, budete s největší pravděpodobností ke vstupu potřebovat vízum. 

bottom of page