top of page

 

KORDUMA ESITATUD KÜSIMUSED (KKK) MEIE VIISA KOHTA

USA viisa taotlemise protsess võib olla keeruline ja teil on tõenäoliselt palju küsimusi. Meie lugejad on USA viisataotluse menetlemise ajal mitu korda samu küsimusi esitanud. Jätkake lugemist ja avastage meie vastused neile küsimustele.

 

 

MUL ON USA VIISA: KUIDAS SAADA USA KODANIKUKS?

Kui teil on mitteimmigrandi viisa, siis pole teil tõelist teed USA kodanikuks saamiseks. Siiski võite USA-sse reisides abielluda USA kodanikuga, mis muudab teie immigratsioonistaatust ja võimaldab teil alustada alalise elukoha otsimist. Siiski ei saa te USA-sse reisida plaaniga abielluda USA kodanikuga. Kui teil on immigrandi viisa, siis on teil selgem tee kodakondsuseni. Immigrandi viisa omanikuna loetakse teid Ameerika Ühendriikide alaliseks elanikuks (st rohelise kaardi omanikuks). Kui elate USA-s seadusliku alalise elanikuna viis aastat, võite taotleda USA kodakondsust. Tee kodakondsuseni on pikk, kuid mõne inimese jaoks võib see olla seda väärt.

KAS KÕIK ON KÕIK ESTA KÕIK?

Ainult viisavabadusprogrammi nimekirja kuuluvate riikide kodanikud saavad ESTA kaudu Ameerika Ühendriikidesse viisavabalt siseneda.  Kui olete mõne viisavabadusprogrammis osaleva riigi elanik (mittekodanik) ja teie kodakondsus pärineb riigist, kus viisanõudest loobumine ei kehti, vajate tõenäoliselt viisat Ameerika Ühendriikidesse sisenemiseks. Lisaks rakendasid Ameerika Ühendriigid hiljuti ESTA abikõlblikkuse eeskirju. Teil ei ole õigust ESTA-le, kui vastate jaatavalt kahele järgmisele küsimusele:

Kas olete olnud Iraanis, Iraagis, Sudaanis, Süürias, Liibüas, Somaalias või Jeemenis alates 1. märtsist 2011?

Kas teil on topeltkodakondsus Iraani, Iraagi, Sudaani või Süüriaga?

Kui vastate mõnele neist küsimustest jaatavalt, vajate tõenäoliselt Ameerika Ühendriikidesse sisenemiseks viisat, isegi kui olete viisavabadusprogrammi riigi kodanik.

 

MILLAL VIISA AEGAB?

Ameerika Ühendriikidesse sisenemiseks on kümneid erinevaid viisasid. Mõned viisad on mitteimmigrandiviisad, mis võimaldavad teil ajutiselt Ameerika Ühendriikidesse siseneda äri- või turismieesmärkidel. Teised on immigrandi viisad, mis võimaldavad teil alustada USA-s alalise elamisloa otsimist. Viisade aegumisajad on väga erinevad. Näiteks ESTA kehtivusaeg on 2 aastat. Mõned tööviisad kehtivad kuni 3 aastat. Ajutine mitteimmigrandi viisa võib kehtida ainult teie reisi teatud aja jooksul.

midaMIS ON AMEERIKA VISA?

USA viisa on juriidiline dokument, mis annab kellelegi loa USA-sse reisida. Viisad väljastab välisriigi USA saatkond. Viisa saamiseks peate enne kohaliku saatkonna konsulaarametnikuga vestlusele minekut täitma viisa taotlemise protsessi. Taotlus ja intervjuu määravad kindlaks, kas olete sobiv Ameerika Ühendriikidesse sisenemiseks või mitte. Ameerika Ühendriigid julgustavad inimesi reisima riiki äri, meelelahutuse, hariduse ja muude võimaluste pärast. USA-l on aga ka kohustus kaitsta end julgeolekuohtude eest ja takistada inimestel viisast kauemaks jäämast. Viisa taotlemise ja vestluse protsess on mõeldud selleks, et teha kindlaks, kas olete riiki sisenemiseks sobiv või mitte. Mõned viisad koosnevad teie passis olevast templist. Muud viisad koosnevad teie passi lisatud paberitükist. Teie viisa sisaldab väärtuslikku teavet viisaomaniku kohta, sealhulgas tema eluloolisi andmeid (nimi ja sünniaeg), kodakondsust, väljaandmise kuupäeva ja aegumiskuupäeva.

MIS ON MITMEKESISUSVIISA?

Mitmekesisuse viisa, tuntud ka kui mitmekesisuse immigrantviisa või DV programm, on Ameerika Ühendriikide immigratsiooniprogramm ja seda haldab välisministeerium. See on loteriipõhine programm, mis võtab taotlusi vastu aastaringselt. Teatud ajal aastas võetakse immigrandi viisad juhuslike taotlejate nimekirjast. Mitmekesisuse viisa on kõlblik ainult teatud riikide kodanikele, sealhulgas madala immigratsioonimääraga riikide kodanikele Ameerika Ühendriikidesse. Kui teid valitakse Diversity Visa programmi raames Ameerika Ühendriikidesse lubamiseks, võite riiki siseneda rohelise kaardiga ja luua alalise elukoha.

MIS ON TEEMINE PÕHINE VIISA?

Mõned riigid kasutavad teenetepõhist viisasüsteemi, mille kohaselt peavad isikud enne riiki sisenemist oma väärtust tõestama. Ameerika Ühendriigid arutavad praegu, kas rakendada teenetepõhist viisaprogrammi või mitte. Selline programm arvestaks taotleja vanust, haridust, inglise keele oskust, võimeid, saavutusi ja muid kvalifikatsioone ning kasutaks seda teavet seejärel otsustamaks, kas taotleja peaks USA-sse sisenema või mitte. Teenetel põhinevaid viisasid nimetatakse ka punktipõhisteks süsteemideks Näiteks Kanada kasutab punktipõhist süsteemi. Nõudvate ametite oskustöölised saavad Kanada föderaalse oskustööliste programmi raames kõrgema prioriteedi. USA võib tulevikus rakendada sarnast punkti- või teenetepõhist süsteemi.

midaMIS ON TAGASI RESIDENDIVIISA?

Esimest korda sisserändaja viisa saamisel peate viibima Ameerika Ühendriikides pikema aja jooksul. Kui lahkute USA-st selle aja jooksul ega naase, kaotate oma immigratsioonistaatuse. Sellel reeglil on aga üks erand: kui suudate tõestada, et lahkusite USA-st ega saanud tagasi pöörduda teistsugustel põhjustel, mis ei ole teie kontrolli all, võite saada tagasipöörduva elaniku viisa. Returning Resident Visa võimaldab isikul naasta Ameerika Ühendriikidesse ja alustada uuesti alalise elukoha loomist.

MIS ON AJUTINE KAITSE OLEK (TPS)?

Temporary Protected Status ehk TPS on eristaatus, mille Ameerika Ühendriigid annavad kodanikele, kelle riigid on kriisis. Kui riigis toimub suur katastroof või kriis, võib USA kuulutada riigi ajutiselt kaitstud staatusesse. TPS-iga saab iga selle riigi kodanik, kes on kriisi ajal Ameerika Ühendriikides, taotleda TPS-i staatust ja jääda USA-sse kuni kriisi lõppemiseni. TPS-i staatus võib kesta mõnest kuust mõne aastani.

MIS ON VIISA AUTOMAATNE KEHTESTAMINE?

Automaatne viisa kehtivuse pikendamine on protsess, mis võimaldab aegunud viisaga isikul reisida Kanadasse, Mehhikosse ja "Ameerika Ühendriikide külgnevatele saartele" vähem kui 30 päevaks ning saada automaatne viisa pikendamine pärast riiki sisenemist. Ameerika Ühendriigid. USA rakendab seda süsteemi, sest riik tunnistab, et viisa pikendamine või uuendamine võtab palju aega ja vaeva. Võimalik, et viisaomanik peab oma päritoluriiki tagasi pöörduma. Automaatne viisa kehtivuse pikendamine annab viisaomanikule samad õigused, mis neil olid enne viisa kehtivusaja lõppemist. Viisa automaatne pikendamise protsess on suhteliselt keeruline. Enne viisa kehtivuse pikendamist lugege kindlasti läbi reeglid ja piirangud.

midaMIS ON TÖÖLOA DOKUMENT?

USA-s ei saa sisserändajatest töötajad tööd alustada enne, kui neil on tööloa dokument (EAD). Selle dokumendi saate kohe pärast viisa kinnitamist. EAD-ga saate seaduslikult töötada mis tahes USA ettevõttes seni, kuni teie viisa kehtib. Abikaasadel on ka õigus saada EAD, kui nad vastavad nõuetele. Peate oma EAD-d uuendama iga kord, kui oma viisat uuendate või pikendate.

MIS ON TOETUSE KINNITUS?

Toetustunnistus on dokument, mille on allkirjastanud USA immigrandi viisa taotleja. Näiteks võib USA kodanik esitada toetusavalduse, milles palub, et tema abikaasa ühineks nendega Ameerika Ühendriikides. Toetustunnistuse üks olulisemaid osi on rahalise toetuse osa: isik peab tõestama, et tal on piisavalt vahendeid oma abikaasa ülalpidamiseks USA-s kuni töö leidmiseni. Selle eesmärk on vältida immigrantide toomist USA-sse, kes võivad saada sõltuvaks Ameerika rahva heaoluprogrammidest. Toetustunnistuse allkirjastamine on oluline asi ja seda ei tohiks võtta kergelt. Dokumendile allakirjutanud isik vastutab rahaliselt teise isiku eest teise isiku viisa kehtivusaja jooksul (või kuni USA kodakondsuse saamiseni). Tegelikult, kui teine isik saab kunagi raha USA hoolekandeprogrammidest, peab toetustunnistusele alla kirjutanud isik USA valitsusele selle toetuse tagasi maksma.

 

 

MIS ON ESTA?

ESTA ehk elektrooniline reisilubade süsteem on dokument, mis võimaldab reisida USA-sse ilma viisata. ESTA taotlusi saab täita veebis mõne minuti jooksul pärast saabumist USA sisenemissadamasse. ESTA programm on täielikult digitaalne. Taotluse saate täita ja esitada veebis. ESTA kuvatakse siis, kui skaneerite oma e-passi sisenemissadamas. Enamikul arenenud riikidel on tänapäeval elektroonilised passid ja ESTA programm hõlmab enamikku arenenud maailmast.

KAS MA SAAB AMEERIKA ÜHENDRIIGID SISESTADA, KUI MINU VIISA ON AEGUNUD??

Kui olete varem Ameerika Ühendriikidesse sisenenud, kuid teie viisa on aegunud, peate enne riiki sisenemist uuesti taotlema. Kui viibite Ameerika Ühendriikides pärast viisa kehtivusaja lõppu, loetakse see viisa ületamiseks. Teid võidakse oodata karmid karistused, sealhulgas mitmeks aastaks Ameerika Ühendriikidest väljasaatmine (olenevalt teie tühistamise pikkusest). Kui proovite siseneda Ameerika Ühendriikidesse aegunud viisaga, keelab CBP ametnik sisenemise ja peate naasma oma koduriiki. Oma koduriigis saate taotleda uut viisat või taotleda viisa pikendamist.

 

 

MU VISA AEGAB AEGUSTUSSE AJAL, KUI MA OLEN AMEERIKA ÜHENDRIIKIDES. KAS SEE ON MIDAGI HALBA?

Kui teie viisa aegub Ameerika Ühendriikides viibimise ajal, ei pruugi teil olla millegi pärast muretseda. Kui sisenemissadamas asuv CBP ametnik lubas teid Ameerika Ühendriikidesse teatud ajavahemikuks, on ametnik teie viisa aegumiskuupäeva märkinud. Niikaua kui lahkute USA-st kuupäeval, mille CBP ohvitser teile määras, pole teil probleeme. Ärge unustage säilitada oma sisseastumistemplit või trükitud vormi I-94 dokumente, sest need toimivad ametliku dokumendina teie loa kohta USA-s viibida. Hoidke neid dokumente oma passis.

KAS VIISA OMAMISEL GARANTEERIB TEIL SISESTAMINE AMEERIKA ÜHENDRIIKIDESSE?

Ameerika Ühendriikide viisa on dokument, mis võimaldab teil proovida jõuda Ameerika Ühendriikidesse sisenemise sadamasse. Viisa omamine ei taga USA-sse sisenemist. Lõpliku otsuse teeb CBP ametnik, kes vaatab teie juhtumi läbi. CBP ametnik küsitleb teid USA sisenemissadamasse saabumisel. Teie dokumendid ja pagas võidakse läbi otsida. Kui CBP ametnik kahtlustab, et olete oma viisataotluse mõnes osas valetanud, võidakse teil keelata Ameerika Ühendriikidesse sisenemine isegi viisaga.

MIS JUHTUB KUI MINU VIISAST KEELATAKSE?

USA keeldub viisast erinevatel põhjustel. Näiteks võidakse teie viisa andmisest keelduda, kuna valetasite teatud biograafiliste üksikasjade kohta. Või võidakse viisa andmisest keelduda karistusregistri või muu sarnase tegevuse tõttu teie minevikus. Kui teie viisataotlus lükatakse tagasi, on teil kaks võimalust: võite pöörduda USCIS-i või USA saatkonna poole oma elukohariigis; või võite taotleda uut viisat. Üldiselt on teie parim valik taotleda uus viisa. Kaaluge seekord teistsuguse viisa valimist. Enamikul viisadest keeldumistel on keeldumise põhjus. Pidage seda põhjust meeles. Teie immigrandiviisa USA-s alalise elukoha loomiseks võib olla keelatud, kuid teil võib siiski olla võimalik külastada Ameerika Ühendriike ajutise mitteimmigrandi viisaga.

Kas ma saan oma raha tagasi, kui mu viisat ei anta?

Kui teie viisat keeldutakse, ei saa te raha tagasi. Kahjuks ei ole kõik viisa taotlemise tasud tagastatavad. Tasu ei tagastata seetõttu, et kehtiva viisa vormistamisel lähevad samad kulud kui kehtetu viisa vormistamisel. Olenemata sellest, kas saite viisa või mitte, maksab teie taotluse menetlemine teatud summa raha.

Mis on tähtajatu viisa või Burroughsi viisa?

Ameerika Ühendriikidel oli kunagi midagi, mida nimetatakse tähtajatu kehtivusega viisaks, tuntud ka kui Burroughsi viisa. Need viisad olid turisti- või äriviisad, millel oli käsitsi tempel reisija passi ja kehtivusaeg on kümme aastat. USA tühistas 1. aprillil kõik tähtajatu viisad. Kui teil on tähtajatu viisa, peate enne Ameerika Ühendriikidesse minekut taotlema tavaviisa.

Pass koos viisaga varastati: mida ma peaksin tegema?

Kui teie pass varastati ja teie viisa on selles, on ülioluline, et vahetaksite mõlemad kohe välja. Ameerika Ühendriikide valitsusel on kaotatud ja varastatud passidele pühendatud leht, mis sisaldab teavet politseiaruande esitamise ja vormi I-94 asendamise kohta. Seda vormi saate vaadata siit.

Mis siis, kui mu viisa on kahjustatud?

Kui teie viisa on kahjustatud, peate uuesti taotlema uut viisat oma kohalikus USA saatkonnas või konsulaadis.

Kuidas kontrollida oma sõbra viisataotluse olekut?

Kogu viisataotluse teave on konfidentsiaalne. Ainult viisataotlejal on luba juurdepääsuks teie viisataotluse kohta käivale teabele.

Kas USA-s õppimiseks on vaja viisat?

Enamik välisriikide kodanikke vajab Ameerika Ühendriikides õppimiseks viisat. Kõige populaarsem üliõpilasviisa on F-1 viisa. Kui välisõpilane soovib külastada Ameerika Ühendriike kutseõppekursusele, peab ta taotlema M-1 viisat. Teised õpilased võivad saada J-1 viisa, mis võimaldab neil külastada USA-d vahetusprogrammi raames. Kanada üliõpilased ei vaja USA-s õppimiseks viisat. Nad nõuavad lihtsalt SEVIS-i identifitseerimisnumbrit, mille nad saavad hankida mis tahes kvalifitseeritud haridusasutusest Ameerika Ühendriikides.

Kuidas taotleda Ameerika Ühendriikidesse sisenemiseks mitteimmigrandi viisat?

USA mitteimmigrandi viisa võimaldab teil ajutiselt USA-d külastada ärilistel, meelelahutuslikel ja muudel eesmärkidel. Ajutiseks reisimiseks on rohkem kui 20 erinevat tüüpi mitteimmigrandi viisasid. Üldjuhul algab USA mitteimmigrandi viisa taotlus vormi DS-160 täitmisega. See vorm on saadaval teie elukohariigi USA saatkonna veebisaidil. Vormi DS-160 saab täita veebis, olenemata soovitud viisa tüübist. Esitate viisa, maksate taotlustasu ja seejärel plaanite vestluse oma kohaliku USA saatkonnaga. Saatkond või konsulaat menetleb teie taotlust ja viib vestluse läbi isiklikult enne taotluse kinnitamist või tagasilükkamist.

Kuidas taotleda immigrandi viisat Ameerika Ühendriikidesse?

Immigrandi viisa taotlemine USA-sse sisenemiseks kipub olema keerulisem kui mitteimmigrandi viisa taotlemine. Protsess algab pereliige või tööandjaga Ameerika Ühendriikides, kes esitab avalduse, et tuua teid sellesse riiki. Taotlus esitatakse USCIS-ile, kes kiidab taotluse heaks või lükkab tagasi. Kui petitsioon on heaks kiidetud, võite hakata veebis täitma vormi DS-260. Alustamiseks külastage oma riigis asuva USA saatkonna veebisaiti.

Milliseid dokumente on vaja USA viisa taotlemiseks?

Dokumendinõuded on USA viisade lõikes väga erinevad. Näiteks kehtivad töötajapõhisele viisale erinevad nõuded kui B-2 viisale ajutiseks Ameerika Ühendriikidesse reisimiseks. Üldiselt vajate kõigi viisade jaoks järgmisi dokumente: 

  • Kehtiv pass, mille kehtivusaeg on vähemalt kuus kuud pärast USA-st lahkumise kavandatud kuupäeva.

  • Füüsilised või digitaalsed fotod, mis vastavad USA viisa nõuetele.

  • Dokumendid, mis näitavad seost teie päritoluriigiga ja teie kavatsust sinna pärast Ameerika Ühendriikide külastamist naasta (mitteimmigrandi viisade puhul)

  • Dokumendid, mis tõendavad, et teil on rahalisi vahendeid enda ülalpidamiseks USA-s viibimise ajal.

Kui palju USA viisa maksab?

Tasud on viisade lõikes väga erinevad. Tüüpiline mitteimmigrandi viisa maksab 160–205 dollarit. Teiste viisadega võivad kaasneda lisatasud, mis võivad teie viisa hinda oluliselt tõsta.

Kui kaua võtab aega USA viisa saamine?

Tavalise USA viisataotluse menetlemiseks kulub tavaliselt 2–5 nädalat. See eeldab, et taotlus on otsene ja selle tagasilükkamiseks pole põhjust. Üldjuhul täidetakse mitteimmigrandi viisa kiiremini kui immigrandi viisa. USA immigrandi viisade vormistamine võib võtta 6–12 kuud. Teatud tööandjapõhised viisad on kõlblikud lisatasu töötlemisteenuse kasutamiseks. Tööandja võib viisa kiirema menetlemise eest maksta lisatasu 1410,00 USA dollarit. Sel juhul võiks tööandja rahastatud viisa kinnitada juba mõne nädalaga.

Kui kaua ma saan viisaga USA-s viibida?

Kõigil USA mitteimmigrandi viisadel on aegumiskuupäev. Teie viisale on selgelt märgitud selle väljaandmise kuupäev ja kehtivusaeg. Nende kahe kuupäeva vahelist aega nimetatakse viisa kehtivusajaks. Viisa kehtivusaeg on ajavahemik, mille jooksul on lubatud reisida USA sisenemissadamasse. USA viisa lubab aga siseneda ainult sisenemissadamas ja taotleda USA-sse sisenemist. Samuti on kirjas, mitu korda selle viisaga saab USA-sse siseneda. Mida viisas ei täpsustata, on vorm I-94, kui kaua te võite USA-s viibida. Vorm I-94 on ka Ameerika Ühendriikidesse sisenemise luba, mille annab sisenemissadamas CBP ohvitser.

 

 

Mis tüüpi viisa lubab mul USA-s töötada?

USA-s töötamist võimaldavad erinevat tüüpi viisad. Näiteks saavad Kanada ja Mehhiko kodanikud taotleda TN/TD viisat, mis võimaldab neil riigis töötada kolm aastat. Teised kodanikud võivad lasta tööandjal taotleda viisat, et lubada USA-s töötada. Samal ajal võivad immigrandi viisaga isikud saada seadusliku alalise elaniku staatuse (st rohelise kaardi). Roheline kaart võimaldab teil töötada Ameerika Ühendriikides.

Mis on töötingimuste taotlus?

USA tööministeerium väljastab töötingimuste taotluse (LCA) või töötingimuste sertifikaadi (LCC) ettevõtetele, kes kavatsevad palgata välistöölisi. See sertifikaat annab ettevõttele õiguse palgata töötajaid, kes ei ole USA kodanikud ega seaduslikud alalised elanikud. Kui ettevõttel on sertifikaat, saab ta sponsoreerida töötajaid viisaga Ameerika Ühendriikidesse külastada. Enne töötingimuste sertifikaadi väljastamist otsustab tööministeerium, kas ettevõttel on vaja palgata välistöötaja. Tööministeerium kontrollib, kas USA töötaja ei saanud või ei tahtnud sellele tööle pääseda. Sertifikaat näitab ka, et välismaalasest töötaja töötasu on võrdne USA töötaja palgaga. See kaitseb võõrtöötajat ebaturvalise või ebaõiglase töökeskkonna eest.

midaMis on tööavaldus?

USA ettevõtted esitavad töölevõtmise avaldusi, kui soovivad sponsoreerida välismaalasest töötajat tööviisa saamiseks. Tööandja esitab tulevase töötaja nimel avalduse USCIS-ile. Välismaalane võib taotleda viisat, kui petitsioon on edukas. Töötaotluses selgitatakse kavandatava töö põhiandmed, sealhulgas ametikoht, palk ja kvalifikatsioon. Tööandjad peavad tööavalduse esitamisel tasuma tasu. Samuti peavad nad lisama tõendavad dokumendid, mis näitavad, et neil on rahalisi vahendeid välismaalasest töötajale töötasu maksmiseks. Samuti peavad tööandjad näitama, et nad maksavad makse. Petitsioonile lisatud töötingimuste sertifikaat kinnitab, et tööandja maksab välismaalasest töötajale elatusraha ja et USA töötaja ei saa või ei taha sellist tööd teha.

 

 

Kas mul on vaja viisat ainult siis, kui lähen läbi Ameerika Ühendriikide?

Kui kavatsete läbi Ameerika Ühendriikide teise riiki sõita, on teil vaja viisat. Sel konkreetsel eesmärgil on Ameerika Ühendriikidel spetsiaalne viisa nimega C-1 Visa. C-1 viisaga on teil lubatud viibida Ameerika Ühendriikides kuni 29 päeva enne lõppsihtkohta jõudmist. C-1 viisat nõutakse üldiselt USA-st õhu- või meretransiidil.

midaMis tüüpi Ameerika viisad on saadaval?

Ameerika Ühendriikidesse sisenemiseks on kümneid erinevat tüüpi viisasid. Kõik need viisad on jagatud kahte kategooriasse:

  • Mitteimmigrandi viisad.

  • Immigrandi viisad.

  • Ameerika Ühendriikide mitteimmigrantviisad võimaldavad välisriikide kodanikel enne koju naasmist lühikest aega Ameerika Ühendriike külastada. Näiteks mõned mitteimmigrandi viisad antakse USA-s töötamiseks, õppimiseks või turismi eesmärgil.

Ameerika Ühendriikide immigrandiviisad on mõeldud välismaalastele, kes soovivad riigis alaliselt elada. Need viisad antakse tavaliselt neile, kellel on riigis juba perekond.

Mis on vabatahtlik praktiline koolitus?

Optional Practical Training ehk OPT on programm, mis võimaldab F-1 viisa omanikel jääda USA-sse 12 kuuks pärast kooli lõpetamist, töötades USA tööandja juures. Kui olete hiljuti Ameerika ülikooli lõpetanud, saate töökogemuse saamiseks kandideerida OPT-sse. Kui olete OPT lõpetanud, peate kas naasma oma koduriiki või leidma sponsoreeriva tööandja, et saaksite tööviisa. Teatud üliõpilastel - eriti STEM-kraadidel - on ka võimalus taotleda OPT pikendust, mis võimaldab neil jääda Ameerika Ühendriikidesse kuni 24 kuuks pärast kursuse lõppu.

Abiellun Ameerika Ühendriikide kodanikuga: kuidas viisat saada?

Kui abiellute Ameerika Ühendriikide kodanikuga, peab teie abikaasa taotlema teid Ameerika Ühendriikidesse IR-1 viisaga toomiseks. Abikaasa (kes peab olema USA kodanik) võib esitada USCIS-ile avalduse. IR-1 viisa on mõeldud lähimatele pereliikmetele, kes soovivad asuda USA-s alaliselt elama. IR-1 viisa alusel võite jääda Ameerika Ühendriikidesse koos abikaasaga, kuni omandate alalise elukoha. Mõned paarid otsustavad hankida kihlatud või abieluviisa viisa menetlemise ajal ja enne abiellumist.

Kas mu lapsed saavad minuga USA-d külastada?

Enamik immigrandi viisasid võimaldavad vanematel tuua oma vallalised lapsed USA-sse. Tavaliselt peavad lapsed olenevalt viisast olema alla 18-aastased. Mitteimmigrandi viisadega (ajutiseks külastuseks USA-sse) peavad lapsed viisat taotlema individuaalselt. Alla 14-aastased lapsed ei pea aga USA saatkonnas või konsulaadis isiklikult vestlusel osalema.

Kas mu vanemad võivad minuga USA-sse tulla?

Kui olete seaduslik alaline elanik, ei ole teil õigust taotleda oma vanemate alalist elamist ja töötamist Ameerika Ühendriikides. Kui olete aga USA kodanik, kes on 21-aastane või vanem, võite taotleda oma vanemate alalist elamist ja töötamist Ameerika Ühendriikides. Üldiselt ei lubata immigrandi viisa omanikel oma vanemaid USA-sse tuua, kuna neid ei peeta vahetuteks ülalpeetavateks. Üldiselt võimaldavad immigrandi viisad tuua oma abikaasa ja ülalpeetavad lapsed Ameerika Ühendriikidesse. Siiski on ka teisi viisasid, mis võimaldavad teil tulevikus oma vanemaid sponsoreerida. Mitteimmigrandi viisa saamiseks peavad teie vanemad taotlema oma eraldi viisat, et ühineda teie reisiga Põhja-Ameerikasse. Erandiks võib olla eriolukord, näiteks kui teie vanemad on teie ülalpidamisel. Kuid enamikul juhtudel ei saa te oma vanemaid USA-sse alalise elanikuna kaasa võtta.

Kas mu õed-vennad võivad minuga USA-sse tulla?

Kui elate Ameerika Ühendriikides immigrandi viisaga, ei saa te oma õdesid-vendi riiki kaasa võtta. Nad peavad ise taotlema oma ​​immigrandi viisat. Oma õdede-vendade rohelise kaardi omanikena Ameerika Ühendriikidesse elama toomiseks peate olema Ameerika Ühendriikide elanik ja olema vähemalt 21-aastane. Alalised elanikud (st rohelise kaardi omanikud) ei saa taotleda õdede-vendade alalist toomist Ameerika Ühendriikidesse.

Kes vastutab viisa vormistamise eest? Milline USA valitsusasutus tegeleb viisadega?

Enamikku Ameerika Ühendriikide viisasid haldab Ameerika Ühendriikide kodakondsus- ja immigratsiooniteenistus (USCIS). See agentuur on USA viisataotluste töötlemise, heakskiitmise ja tagasilükkamise peamine asutus. Agentuur töötleb ka USA tööandjate petitsioone, mis soovivad tuua välismaalasest töötaja USA-sse. Lisaks viisade töötlemisele peab USCIS üksikasjalikku arvestust kõigi Ameerika Ühendriikidesse saabunud immigrantide kohta. USCIS on Ameerika Ühendriikide sisejulgeolekuministeeriumi (DHS) osakond.

Mis juhtub, kui mu viisa aegub?

Kui viisa aegub, peate naasma oma koduriiki ja uuesti taotlema. Saate taotleda pikendamist ka Ameerika Ühendriikides, kui teie viisatüüp seda võimaldab. Kui viibite Ameerika Ühendriikides pärast viisa kehtivusaja lõppu, olete ületanud oma viisapiiranguid ja teid võidakse karistada. Ületatud viisa eest saab karistada aastase riiki sisenemise keeluga. Samuti on oht, et USA immigratsiooniagentuurid sind välja saadetakse või arreteerivad.

midaKui kaua võtab aega mitteimmigrandi viisa menetlemine?

Mitteimmigrandi viisa töötlemise ajad varieeruvad olenevalt päritoluriigist. Mõnda mitteimmigrandi viisataotlust saab läbi vaadata 5 päeva jooksul, teistel aga 4 nädalat kuni 6 kuud. Üldjuhul peaks mitteimmigrandi viisa taotluse menetlemine võtma 3–5 nädalat.

Kas kõik vajavad USA viisat?

Kõik ei vaja Ameerika Ühendriikide külastamiseks viisat. Ameerika Ühendriikides on midagi, mida nimetatakse viisavabadusprogrammiks (VWP), mis võimaldab 38 riigi kodanikel siseneda USA-sse ilma viisata. Paljud lääneriigid ja arenenud majandusega riigid üle maailma on viisavabadusprogrammi nimekirjas. Kui olete viisavabadusprogrammi riigi kodanik, siis te viisat ei vaja; enne Ameerika Ühendriikide külastamist peate siiski taotlema elektroonilist reisiloa süsteemi (ESTA). Kui te ei ole ühegi 38 viisavabadusprogrammi riigi kodanik, vajate sisenemiseks tõenäoliselt viisat. 

bottom of page