top of page

 

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQS) O NÁS VÍZA

Proces žiadosti o vízum v USA môže byť komplikovaný a pravdepodobne máte veľa otázok. Naši čitatelia nám počas spracovania žiadosti o vízum do USA niekoľkokrát položili rovnaké otázky. Pokračujte v čítaní a objavte naše odpovede na tieto otázky.

 

 

MÁM AMERICKÉ VÍZUM: AKO SA STAŤ OBČANOM USA?

Ak máte neprisťahovalecké víza, potom neexistuje žiadna skutočná cesta, ako sa stať občanom USA. Počas cesty do Spojených štátov sa však môžete oženiť s občanom USA, čo zmení váš imigračný status a umožní vám začať hľadať trvalý pobyt. Nemôžete však cestovať do Spojených štátov s plánmi oženiť sa s občanom USA. Ak máte prisťahovalecké víza, potom máte jasnejšiu cestu k občianstvu. Ako držiteľ prisťahovaleckého víza ste považovaný za trvalého pobytu v Spojených štátoch (tj držiteľa zelenej karty). Po tom, čo žijete v Spojených štátoch 5 rokov ako oprávnený trvalý pobyt, môžete požiadať o občianstvo USA. Cesta k občianstvu je dlhá, no pre niektorých ľudí to môže stáť za to.

MÁ KAŽDÝ NÁROK NA ESTA?

Na bezvízový vstup do Spojených štátov prostredníctvom ESTA majú nárok iba občania krajín na zozname bezvízového programu.  Ak ste rezidentom (neobčanom) jednej z krajín v programe bezvízového styku a vaše občianstvo pochádza z krajiny, ktorá nemá bezvízový styk, pravdepodobne budete potrebovať vízum vstúpiť do Spojených štátov amerických. Okrem toho Spojené štáty nedávno zaviedli pravidlá týkajúce sa oprávnenosti ESTA. Nemáte nárok na ESTA, ak odpoviete áno na nasledujúce dve otázky:

Boli ste od 1. marca 2011 v Iráne, Iraku, Sudáne, Sýrii, Líbyi, Somálsku alebo Jemene?

Máte dvojité občianstvo s Iránom, Irakom, Sudánom alebo Sýriou?

Ak na niektorú z týchto otázok odpoviete áno, pravdepodobne budete potrebovať víza na vstup do Spojených štátov, aj keď ste občanom krajiny programu bezvízového styku.

 

KEDY KONČÍ VÍZUM?

Existujú desiatky rôznych víz, ktoré vám umožňujú vstup do Spojených štátov. Niektoré víza sú neprisťahovalecké, ktoré vám umožňujú dočasne vstúpiť do Spojených štátov na obchodné alebo turistické účely. Ďalšími sú víza pre prisťahovalcov, ktoré vám umožňujú začať hľadať trvalý pobyt v Spojených štátoch. Časy vypršania platnosti víz sa značne líšia. Napríklad ESTA má trvanie 2 roky. Niektoré pracovné víza trvajú až 3 roky. Dočasné neprisťahovalecké vízum môže byť platné len na konkrétne obdobie vašej cesty.

čoČO JE AMERICKÉ VÍZUM?

Americké vízum je právny dokument, ktorý dáva niekomu povolenie cestovať do Spojených štátov. Víza vydáva americké veľvyslanectvo cudzej krajiny. Ak chcete získať vízum, musíte pred pohovorom s konzulárnym úradníkom na miestnom veľvyslanectve dokončiť proces žiadosti o vízum. Prihláška a pohovor určia, či ste alebo nie ste vhodný na vstup do Spojených štátov. Spojené štáty vyzývajú ľudí, aby cestovali do krajiny za obchodom, zábavou, vzdelávaním a inými príležitosťami. Spojené štáty americké však majú aj povinnosť chrániť sa pred bezpečnostnými hrozbami a zabrániť tomu, aby ľudia prekročili dĺžku platnosti víz. Proces žiadosti o vízum a pohovor je určený na určenie, či ste alebo nie ste vhodný na vstup do krajiny. Niektoré víza pozostávajú z pečiatky vo vašom pase. Ostatné víza pozostávajú z kúska papiera priloženého k vášmu pasu. Vaše vízum obsahuje cenné informácie o držiteľovi víza vrátane jeho biografických údajov (meno a dátum narodenia), štátnej príslušnosti, dátumu vydania a dátumu vypršania platnosti.

ČO JE VÍZUM ROZMANITOSTI?

Diversity Visa, tiež známe ako Diversity Immigrant Visa alebo DV Program, je imigračný program Spojených štátov a spravuje ho ministerstvo zahraničných vecí. Ide o program založený na lotérii, ktorý prijíma žiadosti počas celého roka. V určitom ročnom období sa prisťahovalecké víza vyberajú zo zoznamu náhodných žiadateľov. Diverzitné vízum je oprávnené len pre občanov určitých krajín, vrátane občanov krajín s nízkou mierou prisťahovalectva do Spojených štátov amerických. Ak vás vyberú na prijatie do Spojených štátov v rámci programu Diversity Visa, môžete vstúpiť do krajiny so zelenou kartou a zriadiť si trvalý pobyt.

ČO JE VÍZUM ZALOŽENÉ NA ZÁSLUHOCH?

Niektoré krajiny používajú vízový systém založený na zásluhách, kde jednotlivci musia pred vstupom do krajiny preukázať svoju hodnotu. Spojené štáty v súčasnosti diskutujú o tom, či zavedú alebo nezavedú vízový program založený na zásluhách. Takýto program by bral do úvahy vek žiadateľa, vzdelanie, znalosť anglického jazyka, schopnosti, úspechy a iné kvalifikácie a potom by tieto informácie použil na určenie, či by žiadateľ mal alebo nemal vstúpiť do Spojených štátov. Víza na základe zásluh sa tiež nazývajú bodové systémy Napríklad Kanada používa bodový systém. Kvalifikovaní pracovníci v odboroch na dopyt dostávajú vyššiu prioritu v rámci kanadského federálneho programu pre kvalifikovaných pracovníkov. Spojené štáty môžu v budúcnosti zaviesť podobný systém založený na bodoch alebo zásluhách.

čoČO JE NÁVRATNÉ RESIDENTSKÉ VÍZUM?

Keď prvýkrát dostanete prisťahovalecké vízum, musíte zostať v Spojených štátoch dlhší čas. Ak opustíte Spojené štáty počas tohto časového obdobia a nevrátite sa, prídete o svoj imigračný štatút. Existuje však jedna výnimka z tohto pravidla: ak dokážete, že ste opustili Spojené štáty a nemohli ste sa vrátiť z dôvodov, ktoré nemôžete ovplyvniť, potom môžete spĺňať podmienky na získanie víza pre návrat na pobyt. Návratové pobytové vízum umožňuje osobe vrátiť sa do Spojených štátov a znova si začať zriaďovať trvalý pobyt.

ČO JE STAV DOČASNEJ OCHRANY (TPS)?

Dočasne chránený status alebo TPS je špeciálny typ statusu, ktorý Spojené štáty udeľujú občanom, ktorých krajiny sú v kríze. Ak v krajine dôjde k veľkej katastrofe alebo kríze, Spojené štáty môžu vyhlásiť krajinu za dočasne chránenú. S TPS si môže každý občan tejto krajiny, ktorý sa v čase krízy nachádza v Spojených štátoch, uplatniť status TPS a zostať v Spojených štátoch, kým kríza neskončí. Stav TPS môže trvať od niekoľkých mesiacov do niekoľkých rokov.

ČO JE AUTOMATICKÁ REVALIDÁCIA VÍZ?

Automatické predĺženie platnosti víza je proces, ktorý umožňuje osobe s vízom, ktorého platnosť vypršala, cestovať do Kanady, Mexika a „priľahlých ostrovov Spojených štátov amerických“ na menej ako 30 dní a získať automatické predĺženie platnosti víz pri opätovnom vstupe do Spojených štátov. Spojené štáty americké implementujú tento systém, pretože krajina uznáva, že predĺženie alebo obnovenie víz si vyžaduje veľa času a úsilia. Držiteľ víza sa možno bude musieť vrátiť do svojej krajiny pôvodu. Automatické predĺženie platnosti víz poskytuje držiteľovi víza rovnaké práva, aké by mal pred skončením platnosti víza. Proces automatického predlžovania platnosti víz je pomerne komplikovaný. Pred pokusom o predĺženie platnosti víz si nezabudnite prečítať pravidlá a obmedzenia.

čoČO JE DOKLAD O POVOLENÍ ZAMESTNANIA?

Pracovníci, ktorí nie sú prisťahovalci v Spojených štátoch, nemôžu začať pracovať, kým nemajú dokument o oprávnení na zamestnanie (EAD). Tento dokument je možné získať ihneď po schválení víz. S vaším EAD môžete legálne pracovať pre akúkoľvek spoločnosť v USA, pokiaľ sú vaše víza platné. Manželia majú tiež nárok na získanie EAD, ak spĺňajú podmienky. EAD si musíte obnoviť pri každom obnovení alebo predĺžení víz.

ČO JE PREHLÁSENIE O PODPORE?

Affidavit of Support je dokument podpísaný žiadateľom o americké prisťahovalecké vízum. Občan USA môže napríklad podať čestné vyhlásenie o podpore a požiadať ho, aby sa k nemu pripojil v Spojených štátoch aj jeho manželský partner. Jednou z najdôležitejších častí čestného vyhlásenia o podpore je časť o finančnej podpore: jednotlivec musí preukázať, že má dostatok finančných prostriedkov na podporu svojho manželského partnera v Spojených štátoch, kým si nenájde prácu. Cieľom je vyhnúť sa privádzaniu imigrantov do Spojených štátov, ktorí by sa mohli stať závislými od amerických programov sociálneho zabezpečenia. Podpísanie čestného vyhlásenia o podpore je dôležitá záležitosť a nemali by ste ju brať na ľahkú váhu. Osoba, ktorá dokument podpisuje, je finančne zodpovedná za druhú osobu počas trvania víza druhej osoby (alebo kým nezíska americké občianstvo). V skutočnosti, ak iná osoba niekedy čerpá finančné prostriedky z amerických sociálnych programov, osoba, ktorá podpísala čestné vyhlásenie o podpore, musí vláde USA za túto podporu splatiť.

 

 

ČO JE ESTA?

ESTA, alebo Electronic System for Travel Authorization, je dokument, ktorý vám umožňuje cestovať do USA bez víz. Žiadosti o ESTA je možné vyplniť online v priebehu niekoľkých minút od vášho príchodu do prístavu v USA. Program ESTA je plne digitálny. Prihlášku môžete vyplniť a odoslať online. ESTA sa potom zobrazí, keď naskenujete svoj ePasport v prístave vstupu. Väčšina rozvinutých krajín má dnes elektronické pasy a program ESTA pokrýva väčšinu rozvinutého sveta.

MÔŽEM VSTÚPIŤ DO SPOJENÝCH ŠTÁTOV, AK PLATNOSŤ MÔJHO VÍZA VYPRŠLA??

Ak ste už predtým vstúpili do Spojených štátov, ale platnosť vášho víza vypršala, musíte pred opätovným vstupom do krajiny znova požiadať. Ak zostanete v Spojených štátoch po dátume vypršania platnosti víza, bude sa to považovať za prekročenie platnosti víza. Môžete čeliť prísnym sankciám vrátane vyhostenia zo Spojených štátov na niekoľko rokov (v závislosti od dĺžky vášho prepísania). Ak sa pokúsite vstúpiť do Spojených štátov s vízom, ktorého platnosť vypršala, potom úradník CBP zamietne vstup a budete sa musieť vrátiť do svojej domovskej krajiny. Vo svojej domovskej krajine môžete požiadať o nové vízum alebo požiadať o predĺženie víza.

 

 

PLATNOSŤ MOJE VÍZUM VYPRŠÍ, KEĎ SOM V SPOJENÝCH ŠTÁTOCH. JE TOTO NIEČO ZLÉ?

Ak platnosť vašich víz skončí počas vášho pobytu v Spojených štátoch, nemusíte sa ničoho obávať. Ak vás úradník CBP v prístave vstupu vpustil do Spojených štátov na určité časové obdobie, úradník si zaznamená dátum vypršania platnosti vášho víza. Pokiaľ opustíte Spojené štáty v deň, ktorý vám určil dôstojník CBP, nebudete mať problém. Nezabudnite si uschovať svoju prijímaciu pečiatku alebo vytlačené dokumenty formulára I-94, pretože slúžia ako oficiálny záznam vášho povolenia na pobyt v Spojených štátoch. Majte tieto dokumenty vo svojom pase.

MÁTE ZÁRUKU VÍZA, VSTUPUJETE DO SPOJENÝCH ŠTÁTOV?

Vízum do Spojených štátov amerických je dokument, ktorý vám umožňuje pokúsiť sa dostať do prístavu vstupu do Spojených štátov. Víza nezaručujú vstup do Spojených štátov. Konečné rozhodnutie prináleží úradníkovi CBP, ktorý posúdi váš prípad. Dôstojník CBP s vami po príchode do prístavu v USA vykoná pohovor. Vaše dokumenty a batožina môžu byť prehľadané. Ak má úradník CBP podozrenie, že ste klamali v akejkoľvek časti vašej žiadosti o vízum, môže vám byť zamietnutý vstup do Spojených štátov aj s vízom.

ČO SA STANE, AK MI ZAMIETNU VÍZUM?

Spojené štáty zamietajú víza z rôznych dôvodov. Napríklad vaše vízum môže byť zamietnuté, pretože ste klamali o určitých biografických detailoch. Alebo môžu byť víza zamietnuté z dôvodu registra trestov alebo iných podobných aktivít vo vašej minulosti. Ak je vaša žiadosť o vízum zamietnutá, máte dve možnosti: môžete sa odvolať na USCIS alebo na veľvyslanectvo USA v krajine vášho bydliska; alebo môžete požiadať o nové vízum. Vo všeobecnosti je najlepšou možnosťou požiadať o nové vízum. Tentokrát zvážte výber iného víza. Väčšina zamietnutí víz prichádza s dôvodom zamietnutia. Majte tento dôvod na pamäti. Vaše prisťahovalecké vízum na zriadenie trvalého pobytu v Spojených štátoch môže byť zamietnuté, ale stále môžete mať možnosť navštíviť Spojené štáty na dočasné neprisťahovalecké vízum.

Dostanem svoje peniaze späť, ak mi budú víza zamietnuté?

Ak vám budú vízum zamietnuté, nedostanete žiadnu náhradu. Bohužiaľ, všetky poplatky za žiadosť o vízum sú nevratné. Dôvod, prečo je poplatok nevratný, je ten, že na vybavenie platného víza sa vzťahujú rovnaké náklady ako na neplatné vízum. Bez ohľadu na to, či ste dostali vízum alebo nie, spracovanie vašej žiadosti stojí určitú sumu peňazí.

Čo sú víza na dobu neurčitú alebo Burroughsove víza?

Spojené štáty kedysi mali niečo, čo sa nazývalo víza s neobmedzenou platnosťou, tiež známe ako víza Burroughs. Tieto víza boli turistické alebo obchodné víza ručne vyrazené do cestovného pasu a platné desať rokov. Spojené štáty americké 1. apríla zrušili všetky víza na dobu neurčitú. Ak máte víza na dobu neurčitú, musíte pred návštevou Spojených štátov požiadať o obyčajné vízum.

Pas s vízom mi bol ukradnutý: čo mám robiť?

Ak vám ukradli pas a sú v ňom vaše víza, je dôležité, aby ste ich okamžite vymenili. Vláda Spojených štátov amerických má stránku venovanú strateným a odcudzeným pasom, ktorá obsahuje informácie o tom, ako podať policajnú správu a ako nahradiť formulár I-94. Formulár si môžete pozrieť tu.

Čo ak bolo moje vízum poškodené?

Ak sú vaše víza poškodené, musíte znova požiadať o nové vízum na miestnom veľvyslanectve alebo konzuláte USA.

Ako skontrolujem stav žiadosti môjho priateľa o vízum?

Všetky informácie o žiadosti o vízum sú dôverné. Iba žiadateľ o vízum má povolenie na prístup k informáciám o vašej žiadosti o vízum.

Potrebujem na štúdium v Spojených štátoch víza?

Väčšina zahraničných občanov potrebuje na štúdium v Spojených štátoch víza. Najpopulárnejšie študentské vízum je vízum F-1. Ak chce zahraničný študent navštíviť Spojené štáty, aby absolvoval odborný kurz, musí požiadať o vízum M-1. Ostatní študenti sa môžu kvalifikovať na vízum J-1, ktoré im umožňuje navštíviť USA na výmennom programe. Kanadskí študenti nepotrebujú na štúdium v Spojených štátoch víza. Jednoducho vyžadujú identifikačné číslo SEVIS, ktoré môžu získať od akejkoľvek kvalifikovanej vzdelávacej inštitúcie v Spojených štátoch.

Ako môžem požiadať o neprisťahovalecké vízum na vstup do Spojených štátov?

Americké neprisťahovalecké vízum vám umožňuje dočasne navštíviť Spojené štáty na služobné, zábavné a iné účely. Existuje viac ako 20 rôznych typov neprisťahovaleckých víz na rôzne účely dočasného cestovania. Vo všeobecnosti sa žiadosť o neprisťahovalecké vízum v USA začína vyplnením formulára DS-160. Tento formulár je dostupný na webovej stránke veľvyslanectva USA v krajine vášho bydliska. Formulár DS-160 je možné vyplniť online bez ohľadu na typ víz, ktoré chcete. Podáte vízum, zaplatíte poplatok za žiadosť a potom si naplánujete pohovor s miestnym veľvyslanectvom USA. Veľvyslanectvo alebo konzulát spracuje vašu žiadosť a uskutoční pohovor osobne pred schválením alebo zamietnutím vašej žiadosti.

Ako môžem požiadať o prisťahovalecké vízum do Spojených štátov?

Žiadosť o prisťahovalecké vízum na vstup do Spojených štátov býva zložitejšia ako žiadosť o neprisťahovalecké vízum. Proces začína rodinným príslušníkom alebo zamestnávateľom v Spojených štátoch, ktorý podá petíciu, aby vás priviedol do tejto krajiny. Žiadosť sa podáva na USCIS, ktorý žiadosť buď schváli, alebo zamietne. Po schválení petície môžete začať vypĺňať formulár DS-260 online. Ak chcete začať, navštívte webovú stránku veľvyslanectva USA vo vašej krajine.

Aké dokumenty sú potrebné na žiadosť o americké vízum?

Požiadavky na doklady sa medzi americkými vízami značne líšia. Napríklad zamestnanecké vízum bude mať iné požiadavky ako vízum B-2 na dočasné cestovanie do Spojených štátov. Vo všeobecnosti budete pre všetky víza potrebovať nasledujúce dokumenty: 

  • Platný cestovný pas, ktorého dátum vypršania platnosti je najmenej šesť mesiacov po plánovanom dátume odchodu zo Spojených štátov.

  • Fyzické alebo digitálne fotografie, ktoré spĺňajú požiadavky amerických víz.

  • Dokumenty preukazujúce spojenie s vašou krajinou pôvodu a váš zámer vrátiť sa do nej po návšteve Spojených štátov amerických (pre neprisťahovalecké víza)

  • Dokumenty, ktoré dokazujú, že máte finančné prostriedky na to, aby ste sa mohli uživiť počas pobytu v Spojených štátoch.

Koľko stojí americké vízum?

Poplatky sa medzi jednotlivými vízami značne líšia. Typické neprisťahovalecké vízum stojí od 160 do 205 USD. Iné víza však môžu byť spojené s dodatočnými poplatkami, ktoré môžu podstatne zvýšiť náklady na vaše vízum.

Ako dlho trvá získanie víz do USA?

Spracovanie bežnej žiadosti o vízum do USA zvyčajne trvá 2-5 týždňov. Teda za predpokladu, že žiadosť je priama a neexistujú dôvody na jej zamietnutie. Vo všeobecnosti sa neprisťahovalecké víza vybavia rýchlejšie ako prisťahovalecké víza. Spracovanie amerických prisťahovaleckých víz môže trvať 6 až 12 mesiacov. Niektoré zamestnávateľské víza sú oprávnené na prémiovú službu spracovania. Zamestnávateľ môže zaplatiť dodatočný poplatok vo výške 1410,00 USD za rýchlejšie vybavenie víz. V tomto prípade by vízum sponzorované zamestnávateľom mohlo byť schválené už za niekoľko týždňov.

Ako dlho môžem zostať v Spojených štátoch s vízami?

Všetky neprisťahovalecké víza USA majú dátum vypršania platnosti. Vaše vízum bude jasne uvádzať dátum vydania a dátum vypršania platnosti. Čas medzi týmito dvoma dátumami je známy ako platnosť víza. Platnosť víz je časové obdobie, počas ktorého môžete cestovať do prístavu v USA. Americké vízum vám však umožňuje len dostaviť sa v prístave vstupu a požiadať o vstup do USA. na toto vízum môžete vstúpiť do Spojených štátov. Čo vízum nešpecifikuje, je, ako dlho môžete zostať v USA. Čo určuje, ako dlho môžete zostať v USA na základe víza, je formulár I-94. Formulár I-94 je tiež povolením na vstup do Spojených štátov, ktoré udeľuje dôstojník CBP v prístave vstupu.

 

 

Aký typ víz mi umožňuje pracovať v Spojených štátoch?

Existujú rôzne typy víz, ktoré vám umožňujú pracovať v Spojených štátoch. Napríklad občania Kanady a Mexika môžu požiadať o TN/TD víza, ktoré im umožňujú pracovať v krajine po dobu troch rokov. Iní občania môžu požiadať zamestnávateľa o vízum, aby mohli pracovať v Spojených štátoch. Medzitým môžu osoby s prisťahovaleckými vízami získať legálny štatút trvalého pobytu (tj zelenú kartu). Zelená karta vám umožňuje pracovať v Spojených štátoch.

Čo je žiadosť o pracovné podmienky?

Ministerstvo práce USA vydáva žiadosť o pracovné podmienky (LCA) alebo osvedčenie o pracovných podmienkach (LCC) spoločnostiam, ktoré plánujú najať zahraničných pracovníkov. Tento certifikát dáva spoločnosti právo najímať zamestnancov, ktorí nie sú občanmi USA ani s trvalým pobytom v USA. Keď spoločnosť získa certifikát, môže sponzorovať pracovníkov, aby navštívili Spojené štáty s vízami. Pred vydaním Potvrdenia o pracovných podmienkach ministerstvo práce určí, či spoločnosť potrebuje najať zahraničného pracovníka. Ministerstvo práce overí, či americký pracovník nemohol alebo nechcel získať prístup k práci. Certifikácia tiež ukazuje, že mzda zahraničného pracovníka bude na rovnakej úrovni ako mzda amerického pracovníka. To chráni zahraničného pracovníka pred nebezpečným alebo nespravodlivým pracovným prostredím.

čoČo je to žiadosť o zamestnanie?

Americké spoločnosti podávajú žiadosti o zamestnanie, keď chcú sponzorovať zahraničného pracovníka, aby získal pracovné vízum. Zamestnávateľ podá žiadosť na USCIS v mene potenciálneho zamestnanca. Cudzinec môže požiadať o vízum, ak bude žiadosť úspešná. V žiadosti o zamestnanie sú vysvetlené základné podrobnosti o navrhovanom zamestnaní vrátane: pozície, platu a kvalifikácie. Zamestnávatelia musia pri podaní žiadosti o zamestnanie zaplatiť poplatok. Sú tiež povinní pripojiť podporné dokumenty preukazujúce, že majú finančné prostriedky na vyplatenie zahraničného pracovníka. Zamestnávatelia musia tiež preukázať, že platia dane. Potvrdenie o pracovných podmienkach pripojené k petícii potvrdzuje, že zamestnávateľ vypláca zahraničnému pracovníkovi životné minimum a že americký pracovník nie je schopný alebo ochotný vykonávať takúto prácu.

 

 

Potrebujem víza iba vtedy, ak idem cez Spojené štáty americké?

Ak sa chystáte prechádzať cez Spojené štáty na ceste do inej krajiny, budete potrebovať víza. Na tento konkrétny účel majú Spojené štáty špeciálne vízum nazývané C-1 Visa. S vízom C-1 máte povolené zostať v Spojených štátoch až 29 dní pred príchodom do vašej konečnej destinácie. Vízum C-1 sa vo všeobecnosti vyžaduje pri tranzite cez USA letecky alebo po mori.

čoAké typy amerických víz sú k dispozícii?

Existujú desiatky rôznych typov víz na vstup do Spojených štátov. Všetky tieto víza sú zoskupené do nasledujúcich dvoch kategórií:

  • Neprisťahovalecké víza.

  • Prisťahovalecké víza.

  • Neprisťahovalecké víza do Spojených štátov umožňujú cudzím štátnym príslušníkom navštíviť Spojené štáty na krátke obdobie pred návratom domov. Napríklad niektoré neprisťahovalecké víza sa udeľujú na prácu, štúdium alebo turistické účely v Spojených štátoch.

Americké prisťahovalecké víza sú určené pre cudzincov, ktorí si chcú v krajine zriadiť trvalý pobyt. Tieto víza sa zvyčajne udeľujú tým, ktorí už majú v krajine rodinu.

Čo je nepovinná praktická príprava?

Voliteľné praktické školenie alebo OPT je program, ktorý umožňuje držiteľom víz F-1 zostať v Spojených štátoch 12 mesiacov po ukončení štúdia a zároveň pracovať pre amerického zamestnávateľa. Ak ste nedávno ukončili americkú univerzitu, môžete sa prihlásiť na OPT, aby ste získali pracovné skúsenosti. Po dokončení OPT sa musíte buď vrátiť do svojej domovskej krajiny, alebo nájsť sponzorujúceho zamestnávateľa, aby ste mohli získať pracovné vízum. Niektorí študenti - najmä v stupňoch STEM - majú tiež možnosť požiadať o predĺženie OPT, čo im umožní zostať v Spojených štátoch až 24 mesiacov po ukončení ich kurzu.

Vydávam sa za občana Spojených štátov amerických: ako získam vízum?

Ak sa vydávate za občana Spojených štátov, váš manželský partner musí požiadať o privedenie do Spojených štátov na vízum IR-1. Manžel (ktorý musí byť občanom USA) môže podať žiadosť na USCIS. Vízum IR-1 je určené pre najbližších rodinných príslušníkov, ktorí si chcú zriadiť trvalý pobyt v Spojených štátoch. Na základe víza IR-1 môžete zostať v Spojených štátoch so svojím manželským partnerom, kým získate trvalý pobyt. Niektoré páry sa rozhodnú získať zasnúbené alebo manželské vízum počas vybavovania víz a pred uzavretím manželstva.

Môžu so mnou moje deti navštíviť Spojené štáty?

Väčšina prisťahovaleckých víz umožňuje rodičom priviesť svoje slobodné deti do Spojených štátov. Za normálnych okolností musia byť deti mladšie ako 18 rokov, v závislosti od víz. S neprisťahovaleckými vízami (na dočasné návštevy USA) musia deti požiadať o víza individuálne. Deti mladšie ako 14 rokov sa však nemusia osobne zúčastniť pohovoru na veľvyslanectve alebo konzuláte USA.

Môžu moji rodičia prísť so mnou do Spojených štátov?

Ak máte legálny trvalý pobyt, potom nie ste oprávnený žiadať, aby vaši rodičia žili a pracovali natrvalo v Spojených štátoch. Ak ste však občanom USA vo veku 21 alebo viac ako XNUMX rokov, môžete požiadať svojich rodičov, aby žili a pracovali natrvalo v Spojených štátoch. Vo všeobecnosti držitelia prisťahovaleckých víz nemôžu priviesť svojich rodičov do Spojených štátov, pretože nie sú považovaní za bezprostredne závislých osôb. Vo všeobecnosti vám prisťahovalecké víza umožňujú priviesť svojho manželského partnera a nezaopatrené deti do Spojených štátov. Existujú však aj iné víza, ktoré vám môžu v budúcnosti umožniť sponzorovať svojich rodičov. Ak chcete získať neprisťahovalecké víza, vaši rodičia budú musieť požiadať o vlastné samostatné víza, aby sa k vám pripojili na vašej ceste do Severnej Ameriky. Výnimka môže byť udelená za zvláštnych okolností, napríklad ak sú na vás vaši rodičia závislí. Vo väčšine prípadov však nemôžete priviesť svojich rodičov do Spojených štátov amerických ako trvalý pobyt.

Môžu moji súrodenci prísť so mnou do Spojených štátov?

Ak žijete v Spojených štátoch na prisťahovalecké vízum, nemôžete so sebou do krajiny priviesť svojich súrodencov. Musia požiadať o vlastné ​​imigrantské víza. Aby ste mohli priviesť svojich súrodencov k životu v Spojených štátoch amerických ako držitelia zelenej karty, musíte mať bydlisko v Spojených štátoch a mať aspoň 21 rokov. Trvalí obyvatelia (tj držitelia zelenej karty) nemôžu požiadať o privedenie súrodencov natrvalo do Spojených štátov.

Kto má na starosti vybavovanie víz? Ktoré ministerstvo vlády USA vybavuje víza?

Väčšinu amerických víz vybavuje Úrad pre občianstvo a prisťahovalectvo Spojených štátov amerických (USCIS). Táto agentúra je primárnym orgánom na spracovanie, schvaľovanie a zamietnutie žiadostí o americké víza. Agentúra tiež spracováva petície amerických zamestnávateľov, ktorí chcú priviesť zahraničného pracovníka do Spojených štátov. Okrem vybavovania víz vedie USCIS podrobné záznamy o všetkých imigrantoch do USA. USCIS je oddelenie Ministerstva vnútornej bezpečnosti Spojených štátov amerických (DHS).

Čo sa stane, keď mi vyprší platnosť víza?

Po vypršaní platnosti víz sa musíte vrátiť do svojej domovskej krajiny a znova podať žiadosť. Môžete tiež požiadať o predĺženie v rámci Spojených štátov, ak to váš typ víza umožňuje. Ak zostanete v Spojených štátoch po uplynutí platnosti víz, potom ste prekročili svoje vízové limity a môžu vám byť uložené prísne sankcie. Prekročenie víza môže byť potrestané zákazom vstupu do krajiny na jeden rok. Tiež riskujete, že vás deportujú alebo zatknú americké imigračné agentúry.

čoAko dlho trvá vybavenie neprisťahovaleckého víza?

Časy spracovania neprisťahovaleckých víz sa značne líšia v závislosti od krajiny pôvodu. Niektoré žiadosti o neprisťahovalecké víza je možné spracovať do 5 dní, iné trvá 4 týždne až 6 mesiacov. Vo všeobecnosti by spracovanie žiadosti o neprisťahovalecké vízum malo trvať 3-5 týždňov.

Potrebuje každý americké vízum?

Nie každý potrebuje na návštevu Spojených štátov víza. Spojené štáty americké majú niečo, čo sa nazýva Program bezvízového styku (VWP), ktorý umožňuje občanom 38 krajín vstúpiť do Spojených štátov bez víz. Mnoho západných krajín a krajín s rozvinutými ekonomikami po celom svete je na zozname bezvízového programu. Ak ste občanom krajiny VWP, nepotrebujete víza; pred návštevou Spojených štátov však stále musíte požiadať prostredníctvom elektronického systému cestovných povolení (ESTA). Ak nie ste občanom jednej z 38 krajín programu bezvízového styku, s najväčšou pravdepodobnosťou budete na vstup potrebovať víza. 

bottom of page